Cukrzyca nie musi się tak kończyć

Więcej niż połowa pacjentów z cukrzycą typu 2 umiera z powodu powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Jak wykazują najnowsze badania kliniczne, są wreszcie leki, które mogą zmienić losy części chorych.

Mowa o tzw. lekach inkretynowych oraz z grupy flozyn. Naukowcy wynaleźli je, wędrując po pełnej porażek drodze w poszukiwaniu najpierw schematów terapeutycznych, a potem i nowych leków wyrównujących poziom glikemii u pacjentów z cukrzycą.

Z badań epidemiologicznych wynika bowiem bardzo wyraźna korelacja - im u chorych z cukrzycą typu 2 wyższy poziom glukozy na czczo, czy glikemii poposiłkowej lub hemoglobiny glikowanej, tym więcej powikłań sercowo-naczyniowych w tej populacji. Dlatego sądzono, że obniżenie poziomu cukru przy pomocy leków hipoglikemizujących spowoduje spadek liczby takich powikłań, prowadząc do mniejszej śmiertelności z ich powodu.

Niestety, badania prowadzone jeszcze w poprzedniej dekadzie, porównujące standardową strategię leczenia vs intensywną kontrolę glikemii, przyniosły rozczarowanie. Najważniejsze z nich - amerykańskie badanie ACCORD, przeprowadzane na grupie ponad 10 tys. chorych z cukrzycą typu 2 i ryzykiem sercowo-naczyniowym - zostało przerwane przez komisję etyczną.

Było rozczarowanie

- U pacjentów wykazano większą śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych i większą śmiertelność całkowitą. Intensywnie podając dostępne wówczas leki hipoglikemizujące, udało się co prawda u chorych bardzo skutecznie w ciągu kilku miesięcy obniżyć poziom hemoglobiny glikowanej z ok. 8% do ok. 6,5%, ale takie działanie nie przyniosło oczekiwanych korzyści - przypomina prof. Grzegorz Gajos z Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Collegium Medicum UJ w Krakowie.

W pierwszej połowie tej dekady rozpoczęto badania nad nowymi lekami przeciwcukrzycowymi z grupy leków inkretynowych. Pierwsze klinicznie ocenione zostały inhibitory DPP-4, w dużych badaniach typu CVOT (Cardiovascular Outcome Trial). - Wykazano taką samą liczbę incydentów sercowo-naczyniowych i śmiertelność w grupie terapeutycznej, jak i w grupie placebo. Ponownie zatem okazało się, że mamy leki, które obniżają cukier, ale nic nie zmieniają w ryzyku naczyniowym u chorych z cukrzycą - zauważa profesor.

Po tych badaniach tracono nadzieję, że nowe leki przeciwcukrzycowe mogą zdecydowanie zmniejszyć ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Są spektakularne wyniki

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH