Oprócz dzieci, teraz i młodzież do 18. roku życia uzyska szansę na dostęp do leczenia cukrzycy pompami insulinowymi

To bardzo dobra wiadomość.
Z zapowiedzi nadchodzących z Ministerstwa Zdrowia wynika, że poszerzy się grupa młodych osób z cukrzycą, którzy będą mogli korzystać z terapii pompami insulinowymi. - Ustalenia w czerwcu były takie, że ministerstwo ma kupować pompy dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat - potwierdza profesor Przemysława Jarosz-Chobot z władz Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Dotąd o otrzymanie bezpłatnej pompy insulinowej mogli starać się rodzice dzieci w wieku do 10 lat. Od 2001 roku kupuje je ze społecznych pieniędzy fundacja Jurka Owsiaka. Ściślej - kupuje i wydzierżawia ośrodkom diabetologii, które udostępniają potem te urządzenia dzieciom. Są również inne fundacje, które zapewniły pompy najmłodszym (w różnym stopniu finansowane).
Wg bardzo przybliżonych szacunków z tego drugiego źrodła pochodzi około 20-30% pomp posiadanych przez dzieci i młodzież chorujące na cukrzycę. Teraz w zakupy ma włączyć się państwo, które gotowe jest wykładać pieniądze na zapewnienie pomp insulinowych młodym, wymagającym intensywnej insulinoterapii pacjentom w wieku od 10 do 18 lat. Dodatkowo Ministerstwo zobowiązało się przedłużyć refundację osprzętu (koszt ok. 500 zł miesięcznie) do pomp, dla chorych na cukrzycę do 15. roku życia.

Komfort przy pasku

Z "pompową" terapią najmłodszego, a potem dorastającego pokolenia Polaków cierpiących na cukrzycę związane są spore nadzieje. Można bowiem sądzić, że w przyszłości takie leczenie przełoży się na mniejszą liczbę powikłań rozwijanych przez tych pacjentów w czasie ich dorosłego życia.
- Dzieci ze stwierdzoną cukrzycą pozostające pod opieką lekarzy rzadko mają narządy uszkodzone przez chorobę, ale później, w wieku dwudziestuparu lat, rozwijają różnorodne powikłania.
W jakim stopniu - to istotnie zależy od skuteczności leczenia we wczesnym dzieciństwie. Mamy do czynienia ze szczególną grupą chorych. Są chorzy nieuleczalnie, a ich choroba uderza w proces przemiany materii w okresie, kiedy dziecko się rozwija, kiedy od tego, jak jest leczone insuliną, zależy jego rozwój fizyczny, dojrzewanie intelektualne - zaznacza doktor Ewa Pańkowska, pediatra z Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ulicy Działdowskiej w Warszawie, jednego z największych polskich ośrodków prowadzących leczenie pompami insulinowymi u dzieci i młodzieży.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH