Coś trzeba zrobić

Mimo że minęła dopiero połowa roku, wyczerpały się już zupełnie środki przyznane przez NFZ na 2011 r. dla chorych leczonych lenalidomidem w ramach chemioterapii niestandardowej w Klinice Hematologii krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego.

Krakowska klinika zaalarmowała, że brakuje jej środków na leczenie pacjentów w ramach chemioterapii niestandardowej, zwracając się do oddziału Funduszu o zwiększenie nakładów na ten cel o 2 mln złotych.

Dr Artur Jurczyszyn, starszy asystent w Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i prezes Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka, wystosował apel o pomoc, ponieważ "lek Revlimid (lenalidomid) dostępny w Polsce w ramach tzw. chemioterapii niestandardowej nie jest możliwy do zastosowania dla chorych ze szpiczakiem mnogim w ramach drugiej i trzeciej linii leczenia z powodu braku finansowania tej terapii przez NFZ".

Większe nakłady, ale...

Fundusz informuje, że oddział hematologii Szpitala Uniwersyteckiego otrzymał na ten rok kontrakt wyższy od ubiegłorocznego o prawie 1,7 mln zł. - Zapłaciliśmy również za nadwykonania wygenerowane przez oddział, głównie w zakresie przeszczepów szpiku - wyjaśnia Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Leczenie szpiczaka odbywa się na oddziale dwiema drogami: w ramach programu terapeutycznego przy użyciu bortezomibu (w tym zakresie szpital wykazał za pierwszy kwartał tzw. niewykonania na poziomie 70 tys. zł) oraz w ramach chemioterapii niestandardowej (tu szpital wygenerował nadwykonania w wysokości 420 tys. zł).

- Pojawiły się nadwykonania, mimo że zwiększyliśmy nakłady na ten cel i w porównaniu z rokiem ubiegłym środki na chemioterapię niestandardową wzrosły z 1,5 mln zł do 2 mln zł - mówi rzecznik małopolskiego Funduszu.

I dodaje: - Fakt nadwykonań, mimo tak znacznego wzrostu nakładów, wynika zapewne z coraz liczniejszej grupy pacjentów i coraz droższych substancji stosowanych podczas leczenia.

Dr Artur Jurczyszyn przyznaje, że w klinice odnotowano wzrost wydatków na chemioterapię niestandardową. Jeśli chodzi o lenalidomid, otrzymuje go 80% chorych na szpiczaka, czyli obecnie 11 osób. - To pacjenci, dla których już w całości wyczerpano przyznane środki przez NFZ na obecny rok.

W jednej puli

Problem z finansowaniem poszczególnych terapii w ramach chemioterapii niestandardowej wynika m.in. z braku zróżnicowania dla wszystkich terapii.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH