Coraz wyższe koszty outsourcingu w szpitalach

Szpitale w negocjacjach z NFZ domagały się podwyższenia wartości kontraktów o 10% ze względu na wejście w życie od 1 stycznia br. nowych regulacji w zakresie minimalnych płac, w tym w firmach outsourcingowych. Nic z tego. Regulacje już obowiązują. Jak wpłyną na koszty szpitali?

Jak podkreśla Zbyszko Przybylski, wiceprezes Polskiej Federacji Szpitali, prezes Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych oraz prezes zarządu Szpitala Powiatowego we Wrześni, podpisane ostatecznie kontrakty nie pokryją dodatkowych kosztów. W Szpitalu Powiatowym we Wrześni dodatkowe obciążenie z tego tytułu szacunkowo wyniesie 400-500 tys. złotych.

Renegocjacja umów

Czy rozwiązaniem może być rezygnacja przez szpitale z usług outsourcingowych? - Można próbować, zatrudniając w zamian osoby za najniższe wynagrodzenie. Czy jednak to obniży koszty? Trzeba także wziąć pod uwagę, że umowy outsourcingowe raczej są wieloletnie, a ich zerwanie zagrożone jest wysokimi karami - mówi prezes Przybylski.

Szpitale w całej Polsce renegocjowały umowy z firmami outsourcingowymi. Tak było np. w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, gdzie Spółdzielnia Inwalidów "Naprzód" wykonująca tam usługi sprzątające i pomocowe przy chorych zwróciła się na mocy obowiązującego prawa o renegocjację umowy, która będzie jeszcze obowiązywała do jesieni 2017 roku.

- Wyliczony przez spółdzielnię koszt usług, z uwzględnieniem nowej stawki minimalnej, wyniósłby około miliona złotych więcej - mówi nam Jerzy Miazga, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce.

Jak przyznaje dyrektor, tak dużej, dodatkowej kwoty w budżecie szpitala nie ma. Przez cztery miesiące trwały negocjacje, które zostały zakończone porozumieniem, w ramach którego spółdzielnia zobowiązała się nadal świadczyć usługi objęte umową. Uzgodniono jednak, że zostanie zmniejszona - ale bezpiecznie dla jakości usług - obsada personelu sprzątającego.

- W efekcie został zmieniony harmonogram pracy, z utrzymaniem bezpieczeństwa higienicznego i epidemiologicznego szpitala. Najprawdopodobniej wiązało się to ze zmniejszeniem zatrudnienia w spółdzielni. Mogę jednak stwierdzić, że przez pierwsze trzy tygodnie realizacji w nowej rzeczywistości tej umowy, jako zarząd szpitala nie zaobserwowaliśmy z tego powodu jakichś perturbacji - mówi dyrektor Miazga.

Problem z przychodami

Problemy w ostrołęckim szpitalu, podobnie jak w wielu innych, nie tylko są związane z utrzymaniem czystości. O renegocjacje umowy zwróciła się także firma wykonująca usługi pralnicze. Na razie udało się na mocy porozumienia dotychczasowe ustalenia pozostawić bez zmian. Zewnętrznie powierzona jest też ochrona oraz opieka nad terenami zielonymi, a umowy kończą się w 2017 roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH