Nudności i wymioty występują u ok. 80% chorych na nowotwory poddawanych chemioterapii, którzy nie otrzymują właściwego leczenia przeciwwymiotnego

W poprzednim wydaniu Rynku Zdrowia pisaliśmy, że lekarze onkolodzy dysponują obecnie wieloma nowymi lekami stosowanymi w zapobieganiu wymiotom spowodowanym chemioterapią. Ciągle jednak trwają poszukiwania leku, który całkowicie wyciszy i pohamuje nudności i wymioty typu wczesnego, a szczególnie typu późnego, wśród pacjentów poddawanych chemioterapii.
Nudności i wymioty występują u około 80% chorych na nowotwory poddawanych chemioterapii, którzy nie otrzymują właściwego leczenia przeciwwymiotnego.
Na polskim rynku farmaceutycznym pojawił się nowy lek przeciwwymiotny, który jest w stanie skutecznie zapobiec tym dolegliwościom.
Jak twierdzi dr Piotr Rzepecki, kierownik Ośrodka Przeszczepiania Szpiku Wojskowego Instytutu Medycznego, nowy lek przeciwwymiotny - palonosetron, należący do drugiej generacji antagonistów receptora serotoninowego typu 3 (5-HT3), daje największą nadzieję na poprawę jakości życia pacjentów leczonych chemioterapią.

Badania potwierdzają

- Lek ten charakteryzuje się długim okresem półtrwania, co pozwala na jego stosowanie w pojedynczej iniekcji dożylnej jeden raz w tygodniu. Nie ma konieczności zmiany dawkowania dla osób w wieku podeszłym, z niewydolnością wątroby czy nerek - informuje dr Rzepecki.
Bezpieczeństwo i tolerancja palonosetronu zostały dobrze udokumentowane w wielu badaniach, m.in. Gralla, Eisenberg, Aapro. Badanie oceniające skuteczność w leczeniu profilaktycznym u chorych otrzymujących chemioterapię, o średnim ryzyku rozwoju wymiotów (obejmowało 570 chorych), którzy na 30 minut przed chemioterapią MEC otrzymywali palonosetron lub ondansteron, wykazało ogromny spadek wymiotów.
- Badanie Eisenberg pokazało, że palonosetron jest skuteczny w zwalczaniu wymiotów typu wczesnego, a jeszcze bardziej skuteczny w profilaktyce wymiotów typu późnego - informuje dr Rzepecki. - Podobne były wyniki badania Aapro w wieloośrodkowym badaniu randomizowanym oceniającym palonosetron.
Podobne były doświadczenia z palonosetronem u chorych leczonych w Ośrodku Przeszczepiania Szpiku Wojskowego Instytutu Medycznego. Po podaniu leku obserwowano zdecydowanie mniej powikłań wymiotnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH