Tysiąc nowo wykrytych zakażeń rocznie i nawet do 70% zakażonych HIV, którzy o tym nie wiedzą (według danych Komisji Europejskiej) - to polska statystyka choroby, od której wykrycia minęło już 30 lat. Jednak do tej pory naukowcy nie wynaleźli szczepionki przeciwko HIV czy leku, który definitywnie byłby w stanie zwalczyć wirusa.

Choć zakażenie HIV jest już chorobą przewlekłą, którą lekarze świetnie kontrolują, to nadal nie jest w pełni uleczalne. Informacje o badaniach nad szczepionką bądź lekiem przeciwko HIV zawsze wywołują duże emocje. Jednak przez 30 lat nikomu nie udało się znaleźć sposobu na wirusa, choć czasami wydawało się, że naukowcy są tego bliscy.

"Śledztwo" w sprawie wirusa

- Trudno powiedzieć, kiedy powstanie szczepionka przeciwko HIV. Kiedyś mówiłem, że za 5-10 lat, od tego czasu upłynęło już 15. Znam doświadczenia ze szczepionką, która była testowana w Tajlandii i raptem sprawdziła się w zakresie 40%, więc jestem pesymistą - mówi prof. Andrzej Gładysz z Akademii Medycznej w Wrocławiu.

- Wiedząc w tej chwili o nowych "zachowaniach" wirusa, który "ucieka" przed nowymi lekami, obawiam się, że będziemy mieli taką szczepionkę jak przeciwko grypie, czyli na jeden sezon, a nie stałą - dodaje prof. Gładysz.

Jak tłumaczy, powstały leki, które już działają w kilku punktach uchwytu, w cyklu biologicznym wirusa.

- Niestety, nie ma leku działającego na jeden z najważniejszych genów wirusa.

W związku z tym tak długo jak nie domkniemy wszystkich punktów rozwoju wirusa albo farmakologicznie, albo przez wyprodukowanie szczepionki, która uniemożliwi związanie się wirusa z komórką docelową, czyli naszym limfocytem, tak długo nie poradzimy sobie z tą pandemią - mówi prof. Andrzej Gładysz.

Nadal najpewniejszym sposobem na wirusa jest prewencja zakażeń. Niestety, w Polsce nie do wszystkich grup społecznych łatwo dotrzeć z edukacją i profilaktyką.

Pokutuje pogląd, że HIV mogą się zarazić osoby z tzw. grup ryzyka, czyli narkomani, homoseksualiści czy prostytutki. Reszta społeczeństwa uważa, że problem ich nie dotyczy. To nieprawda, ponieważ lawinowo wzrasta liczba zakażonych osób heteroseksualnych, które zakaziły się wirusem w wyniku kontaktów seksualnych.

Zdaniem dr Reginy Podlasin z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, paradoksalnie wiedza na temat wirusa HIV wśród tzw. grup ryzyka jest bardzo duża.

Tam jednak występuje inny problem: - Te osoby są świadome problemu, jednak wiedzą też, że leczenie chorych z wirusem HIV jest już na wysokim poziomie, dlatego przestają się bać zakażenia - tłumaczyła dr Podlasin 9 czerwca br. podczas konferencji prasowej w Warszawie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH