Zagadnieniu compliance była poświęcona tegoroczna edycja konkursu o granty naukowe organizowanego co roku przez Fundację na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny.

Temat VI edycji konkursu brzmiał: "Problem współpracy z pacjentem w leczeniu oraz w profilaktyce chorób przewlekłych - występowanie, ocena, propozycje poprawy".
Decyzją zarządu Fundacji z rekomendacji Rady Naukowej przyznano dwa granty na badania naukowe. Otrzymali je: profesor Ewa Sewerynek z Zakładu Metabolizmu Kostnego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za projekt badawczy pt. "Ocena przestrzegania zaleceń lekarskich (adherence) w leczeniu osteoporozy - określenie czynników mogących wpływać na brak ciągłości i systematyczności terapii" oraz doktor Przemysław Kardas z Zakładu Medycyny Rodzinnej Akademii Medycznej w Łodzi za projekt badawczy pt. "Wpływ kompleksowej strategii edukacyjno-behawioralnej na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych podczas leczenia hipolipemizującego statynami".
Celem badania proponowanego przez prof. Ewę Sewerynek jest m.in. wykazanie, która z form motywacji (edukacja, opieka pielęgniarska + kontakt telefoniczny czy znajomość badań biochemicznych) może wpływać na poprawę systematyczności i wytrwałości leczenia uzyskiwanej przez pacjentki z osteooporozą.
Praca doktora Przemysława Kardasa zakłada m.in. poznanie czynników najsilniej motywujących pacjentów do systematycznego leczenia. Materiały te, w połączeniu z technikami psychologicznymi, zostaną wykorzystane do stworzenia kompleksowej strategii poprawy przestrzegania przez pacjentów systematyczności przyjmowania leków obniżających stężenie cholesterolu.
Więcej o compliance www.polpharma.pl/fundacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH