Obowiązujące przepisy nie sprzyjają sprawnemu zarządzaniu placówkami medycznymi i podejmowaniu szybkich decyzji - twierdzili podczas IV Forum Rynku Zdrowia menedżerowie szpitali, uczestniczący w panelu poświęconym problemom związanym ze stosowaniem Prawa zamówień publicznych w placówkach medycznych.

- Ustawa Prawo zamówień publicznych z góry zakłada, że ci, którzy dysponują publicznym groszem, wydatkują go w sposób nieracjonalny - mówił Jarosław Kozera, prezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ. - W tej chwili przestaliśmy dyskutować na temat potrzeby zakupów, wprowadzania ulepszeń, a koncentrujemy się na tym, jak napisać specyfikację, żeby nie została oprotestowana. Czyli przestaliśmy mówić o istocie sprawy, a zaczęliśmy się zastanawiać, czy możliwe jest przeprowadzenie procesu związanego z zamówieniami publicznymi. Szef szpitala publicznego, żeby wprowadzić zmiany bezpiecznie, wybiera najtańszy wariant.

Bez złudzeń

Brygida Brańko, radca prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, podkreślała, że prawo nie zabrania stosowania innych kryteriów niż cena, ale menedżerowie szpitali są innego zdania.
Wojciech Kaszyński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach, opierając się na własnych doświadczeniach z ostatnich miesięcy, twierdzi, że przetarg, w którym jego placówka zamierzała uwzględnić przede wszystkim jakość, został oprotestowany i szpital przegrał proces z kretesem.
- W SIWZ (specyfikacja istotnych warunków zamówienia - przyp. red.) na sprzątanie nie ma możliwości zawarcia zapisu egzekwującego jakość usługi - mówi dyrektor Kaszyński. - Co z tego, że ustawa gwarantuje nam możliwość wykorzystania innych możliwości niż cena, gdy praktyka wskazuje, że nikt z ceną nie wygra. Na wszystkie sposoby próbowaliśmy tę jakość uzyskać.
Przegrałem arbitraż przygotowanej specyfikacji na sprzątanie, gdzie nie ma innej możliwości, jak cena. Ja dbam bardzo mocno o jakość, ale i o pieniądze, bo jestem z wykształcenia finansistą. Lubię liczyć pieniądze, inwestować i płacić za to, co dobre, bo dla nas zarządzających dobra jakość to bezpieczeństwo leczenia.
Doświadczenie wskazuje, iż kryterium cenowe w specyfikacji istotnych warunków zamówienia staje się praktycznie jedynym kryterium decydującym o wyborze oferty i mnożącym paradoksy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH