Co zostanie z tego projektu

Szpitale uniwersyteckie i resortowe też powinny być spółkami?

Resort zdrowia chce, aby szpitale kliniczne i resortowe mogły przekształcać się w spółki prawa handlowego. Propozycja ministerstwa, zawarta w projekcie Ustawy o działalności leczniczej, jest obecnie na etapie konsultacji. Zakłada m.in., że po przekształceniu szpitali uniwersyteckich 51% udziałów spółki ma pozostać w rękach uczelni. Natomiast ze względu na szczególną rolę klinik w systemie ochrony zdrowia uniwersytety nie będą mogły sprzedawać udziałów w przekształconych placówkach prywatnym podmiotom.

Jak podał Dziennik Gazeta Prawna, przekształcenie placówek uniwersyteckich oraz resortowych nie będzie obligatoryjne.

Jednak w praktyce stanie się obowiązkowe dla szpitali klinicznych, ponieważ uczelnie, których szpitale generują straty, będą miały - podobnie jak inne organy założycielskie szpitali - tylko trzy miesiące na podjęcie decyzji o pokryciu ich strat z ubiegłego roku.

Jeżeli tego nie zrobią, to w ciągu 12 miesięcy szpital kliniczny i tak stanie się spółką. To natomiast wiąże się z częściowym przejęciem zobowiązań lecznic przez ich organy założycielskie.

Nadzieje

Zdaniem prof. Piotra Kuny, dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Barlickiego w Łodzi, projekt ma wiele korzystnych rozwiązań, szczególnie dla szpitali, które do tej pory były źle zarządzane i z tego powodu mają długi.

- Tylko czy te szpitale będą później lepiej zarządzane, czy przestaną generować zadłużenie? Dla takiego szpitala uniwersyteckiego jak mój, który jest optymalnie zarządzany i nie ma długów, proponowane zapisy w projekcie ustawy także mogą okazać się korzystne - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Piotr Kuna.

Jak tłumaczy, są też inne obszary, w których należałoby dokonać zmian, aby szpitale kliniczne radziły sobie lepiej niż obecnie.

- Sytuacja szpitali klinicznych byłaby lepsza, gdyby płacono im za nadwykonania.

Dodatkowo mamy ogromny problem z pacjentami, którzy leżą u nas ponad 180 dni, a nie wymagają leczenia, tylko opieki. Mimo że w naszych szpitalach pobyt tych pacjentów jest najdroższy, to ani nie możemy ich np. przekazać do szpitala powiatowego, ani też nie istnieją instrumenty w systemie, które zapewniłyby inną opiekę takiemu pacjentowi - podkreśla profesor.

Obawy

W kwestii zapisów projektu dotyczących przekształceń szpitali uniwersyteckich w spółki prawa handlowego prof. Kuna obawia się, że niezłe rozwiązanie może jednak nie ujrzeć światła dziennego...

- Obawiam się, że do zmian w projekcie dojdzie już na etapie konsultacji, a później podczas prac w Sejmie. Może tak się zdarzyć, że usunięta zostanie propozycja korzystna dla naszych placówek, a dodana taka, która już nie będzie tak dobrym rozwiązaniem - przyznaje dyrektor łódzkiego USK nr 1.

Według planów resortu zdrowia ustawa miałaby wejść w życie w przyszłym roku. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH