Petycja poznańskich lekarzy w sprawie "jednorazówek"

Poznańscy lekarze złożyli petycję do Parlamentu Europejskiego, w której domagają się wycofania istniejących i wprowadzenia nowych konstrukcji strzykawek jednorazowych - poinformował na konferencji prasowej przewodniczący Komisji Petycji PE Marcin Libicki. Według lekarzy, obecnie używane strzykawki jednorazowe są tak skonstruowane, że podczas zabiegu, w którym strzykawka jest napełniana dwukrotnie, może dojść do zakażenia.
- Przy przygotowywaniu zawiesiny niesterylne rękawice dotykają prowadnicy tłoka strzykawki i tą drogą do wnętrza tulei dostają się wirusy i bakterie. Przy ponownym napełnianiu strzykawki mogą one przedostać się do leku - wyjaśnił PAP dr Paweł Szczepański ze Szpitala Klinicznego nr 4 w Poznaniu.

Dwa prototypy

Według danych epidemiologicznych, 10% chorych leczonych w szpitalach zakaża się podczas iniekcji. Część z tych zakażeń może być skutkiem wad konstrukcyjnych strzykawek i brakiem wymogów sterylności przy podawaniu zastrzyków.
Komisja Petycji PE przyjęła wniosek poznańskich lekarzy. - Zrobię wszystko, aby problem ten został jak najszybciej rozpatrzony - zapowiedział Libicki.
Lekarze przedstawili dwa prototypy strzykawek, które uniemożliwiają zakażenie podczas przygotowywania preparatów medycznych. Jeden z nich to strzykawka zabezpieczona specjalną sterylną folią, a drugi prototyp to strzykawka, w której prowadnica tłoka nie ma możliwości dotknięcia wnętrza strzykawki.
- Jako tymczasowe rozwiązanie należy wprowadzić zasadę używania kilku jednorazowych strzykawek, przy np.
mieszaniu antybiotyków czy zabiegach chirurgicznych, tak aby tłok strzykawki był jednorazowo wysuwany i wsuwany - wyjaśnił Szczepański.
Poznańscy lekarze zdecydowali się na zainteresowanie sprawą Parlamentu Europejskiego, gdyż problem ten nie znalazł zainteresowania w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Ministerstwie Zdrowia ani Europejskiej Agencji do spraw Oceny Produktów Medycznych.

Urząd uspokaja

- Strzykawki stosowane w Polsce nie są brudne, jeśli były zakupione drogą legalną i mają certyfikaty jakości, a personel odpowiednio ich używa - powiedział Rynkowi Zdrowia Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH