Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o zamknięciu czterech hurtowni, które miały nielegalnie skupować leki od aptek. Według GIF-u, apteki gromadziły bezprawnie leki i sprzedawały je do hurtowni. Chodziło o specyfiki ratujące życie, m.in. przeciwzakrzepowe, oraz preparaty stosowane, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepów. Poniżej dwie opinie w tej sprawie.

Multimedia

Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych

Pamiętajmy o różnorodności podmiotów

Zagadnienie eksportu równoległego nie dotyczy hurtowni pełnoasortymentowych, zrzeszonych w Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych. Warto pamiętać, że w Polsce praktycznie istnieją trzy rodzaje hurtowni farmaceutycznych.

Są podmioty, które dysponują szerokim asortymentem produktów i obsługują apteki otwarte oraz szpitalne. Po drugie powstają również niewielkie podmioty gospodarcze, które posiadają pozwolenie na prowadzenie działalności hurtowej, ale są to hurtownie wąskoasortymentowe lub wąskozakresowe. Kupują i sprzedają wybrane leki, nie oferując usług transportowych, a także logistycznych.

Zajmują się więc importem i eksportem wybranych leków, uzyskując na taką działalność odpowiednie pozwolenia. Jest to działalność dozwolona.

Wreszcie trzecim rodzajem przedsiębiorstwa jest hurtownia producencka; mówimy o niej w sytuacji, kiedy producent posiada również pozwolenie na działalność hurtową, najczęściej oferując w jej ramach własny asortyment.

Ostatnio nagłośniona sprawa (zamknięcia przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego kilku hurtowni - przyp. red.) dotyczy prawdopodobnie nielegalnej działalności, co można wywnioskować na podstawie komunikatu GIF. Jedna lub kilka hurtowni prowadziły działalność niezgodną z prawem, zawierając porozumienie z apteką na skupowanie leków.

Prawo farmaceutyczne nie zezwala na odsprzedaż leku z apteki do innego podmiotu gospodarczego, w tym innej hurtowni. Jeśli apteka decyduje się na działalność niezgodną z prawem, to potem ponosi tego konsekwencje.

Michał Pietrzykowski, prezes Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej

Między hurtem a detalem

W mojej ocenie postępowanie Głównego Inspektora Farmaceutycznego było prawidłowe.

Unieruchomienie hurtowni nastąpiło nie tylko w związku z zakupem leków od aptek celem sprzedaży ich za granicę, ale także na skutek licznych wykroczeń i nieprawidłowości, co zakończyło się wydaniem zaleceń w trybie decyzji administracyjnej o zaprzestaniu tego typu praktyk.

Ponowna kontrola ujawniła, że wiele z zaleceń pokontrolnych nie zostało zrealizowanych i istnieją podstawy, by cofnąć zezwolenie na prowadzenie hurtowni. Postępowanie w przypadku aptek powinno być podobne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH