Czy na rynku sprzedaży leków homeopatycznych mogło dojść do ograniczania konkurencji? Na to pytanie chce odpowiedzieć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przedmiotem postępowania UOKiK jest stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej z 4 kwietnia 2008 r. "w sprawie stosowania homeopatii i pokrewnych metod przez lekarzy i lekarzy dentystów oraz organizowania szkoleń w tych dziedzinach". Urząd sprawdza, czy to stanowisko nie utrudnia obrotu środkami homeopatycznymi, które są dostępne na receptę. Poniżej dwie opinie w tej sprawie.

Multimedia

dr Maciej Hamankiewicz
prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Sprawą homeopatii zajęliśmy się zbyt późno


Byliśmy zaskoczeni, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bardzo poważna instytucja państwowa, nagle zaczął działać w obronie partykularnych interesów jakiejś grupy przemysłowców.

Najbardziej dziwi mnie fakt, że UOKiK usiłuje wskazywać samorządowej organizacji, jaką jest Naczelna Izba Lekarska, w jaki sposób leczyć.

Naczelna Rada Lekarska w stanowisku z 4 kwietnia 2008 r., które stało się powodem rozpoczęcia postępowania antymonopolowego przeciwko Izbie, wyraża zaniepokojenie, że część lekarzy angażuje się w popularyzację homeopatii i uważa, że takie działania są sprzeczne z art. 57 Kodeksu Etyki Lekarskiej, który mówi m.in., że "lekarz nie może posługiwać się metodami uznanymi przez naukę za szkodliwe, bezwartościowe lub niezweryfikowanymi naukowo".

Izba ma prawo informować lekarzy, jak się mają zachowywać wobec pacjentów i jakie metody leczenia powinni stosować.

Jest to niezbywalne prawo, pozwalające nam - na podstawie ustawy o zawodzie lekarza - do powiedzenia lekarzom i społeczeństwu, że coś jest dobre, a coś złe.

Jednocześnie uważamy, że działanie UOKiK-u wobec Izby ma cechy potencjalnie groźnej w skutkach ingerencji urzędu w metodykę leczenia stosowaną przez lekarzy. W metodykę, o której to NIL ma do powiedzenia znacznie więcej niż UOKiK...

Natomiast błędem Izby było to, iż sprawą środków homeopatycznych zajęła się dopiero w 2008 roku. Nasze działania w tej materii są spóźnione. Zadaniem samorządu zawodowego lekarzy jest m.in. dbałość o jakość leczenia, którą gwarantuje przede wszystkim medycyna oparta na dowodach naukowych, a jak do tej pory nie ma naukowych dowodów na to, że środki homeopatyczne są skuteczne.

Nie zamierzamy wpływać na metody leczenia poszczególnych lekarzy, jeśli leczą oni w zgodzie z medycyną opartą właśnie o dowody naukowe.

Irena Rej
prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska

Nie wydaliśmy wojny lekarzom


Producenci leków homeopatycznych nie wydali "wojny lekarzom", wręcz przeciwnie, dziękujemy tym wszystkim, którzy podchodzą do tej sprawy w sposób rzeczowy i zgodny z obowiązującym prawem.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH