5 października, na przedostatnim posiedzeniu, odchodząca Rada Ministrów zaakceptowała 17 wcześniej przyjętych projektów ustaw i skierowała je do sejmu nowej kadencji. Natomiast dwa projekty, dotyczące ochrony zdrowia i rynku farmaceutycznego, wycofała, gdyż wymagają uzupełnień.

Pierwszy to projekt ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zakłada m.in. przekazanie prezesowi tego urzędu kompetencji (leżących obecnie w gestii ministra zdrowia) dotyczących wydawania decyzji w sprawach: dopuszczenia do obrotu produktów leczniczych, pozwolenia używania wyrobów medycznych, wprowadzenia do obrotu produktów biobójczych.
Ma to usprawnić proces rejestracji produktów leczniczych, a także wyraźnie oddzielić kompetencje dopuszczania ich do obrotu od wpisywania na listy leków refundowanych.
Zakłada się, że kadencja prezesa Urzędu będzie trwać 5 lat i będzie on wybierany w drodze konkursu.

ZAKAZANE POWIĄZANIA

Ponadto nowością w ustawie o Urzędzie Rejestracji ma być zakaz utrzymywania przez pracowników tej instytucji, odpowiedzialnych za dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu i nadzór nad nimi, powiązań sprzyjających korupcji. Przewidziano również konieczność corocznego składania przez prezesa i jego zastępców oświadczenia majątkowego.
Wprowadzone zmiany w Prawie farmaceutycznym zwolnią ministra zdrowia z konieczności ustalania tzw. negatywnego wykazu leków w ramach tzw. importu docelowego.
Z praktyki wynika, że regulacja ta dotąd była niewykonalna, gdyż wiele leków niezarejestrowanych w Polsce znajduje zastosowanie w wyjątkowych przypadkach, a odpowiedzialność za ich stosowanie spoczywa na lekarzu.
Drugi projekt, skierowany do uzupełnienia przez nowy rząd, dotyczy ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o cenach. Reguluje on podstawowe problemy ujawnione w trakcie pierwszych miesięcy funkcjonowania ustawy z 27 sierpnia 2004 r.

CZY TO "PRZEJDZIE"?

Najważniejsze propozycje zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych: dostosowanie regulacji dotyczących systemu refundacji do wymogów określonych w Dyrektywie Transparencyjności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH