Przekształcenia szpitali w spółki samorządowe wymagały jak dotąd sporej odwagi starostów

Już ponad 70 szpitali prowadzonych jest przez spółki prawa handlowego. W dużej części są to lecznice ze 100-procentowym kapitałem samorządowym. Nawet entuzjaści przekształceń przyznają, że takie spółki samorządowe na pewno nie są lekiem na całe finansowe zło, jakie trapi naszą ochronę zdrowia. Faktem jest natomiast, że zarządzane przez nie szpitale nie mają długów.
Czy jest społeczne przyzwolenie na takie zmiany właścicielskie? Czy ta zmiana formy zarządzania nie pogorszyła dostępu do świadczeń? Jaką drogą uzyskano stabilność finansową? Odpowiedzi na takie pytania spróbowaliśmy poszukać w mniejszych miastach. Tam gdzie dawny publiczny szpital powiatowy, a dziś NZOZ, z racji położenia nadal musi pełnić rolę szpitala rejonowego i przyjmować pacjentów w stanie zagrożenia życia.
W Żarach (woj. lubuskie) ci, którzy chcą jeszcze pamiętać, co się działo z finansami szpitala powiatowego 7 lat temu, są przekonani, że gdyby nie powstanie spółki, lecznica poszłaby na dno. Wtedy zadłużenie wynosiło około 34 miliony złotych i stale rosło. Dług przejął powiat. Gorący zwolennik tworzenia spółki, ówczesny starosta powiatu żarskiego Marek Cieślak, doprowadził do przekształcenia w 2002 roku. Parł ku takiemu rozwiązaniu, pomimo protestów związków zawodowych i oponentów, którzy utworzyli nawet komitet obrony szpitala.
Swój upór przypłacił wkrótce potem stanowiskiem. Przez kolejną kadencję pozostawał pozycyjnym radnym.

Gra interesów

Dzisiaj znowu jest starostą, jak żartuje - starostą, który czasami zapomina, że ma na swoim terenie szpital, bo nie ma z nim żadnych kłopotów... O nastrojach, jakie towarzyszyły przekształceniom, mówi: - Byłem atakowany przez ludzi, którzy działali tylko w imię obrony swoich własnych interesów. Ja nie działałem ani dla swojego prywatnego zysku, ani dla stanowiska, tylko w interesie wszystkich mieszkańców powiatu. Okazało się, że to ja miałem rację i wspólnie z grupą wielu podobnie myślących ludzi uratowaliśmy szpital.
Dzisiaj dawny powiatowy szpital w Żarach to Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Szpital na Wyspie" prowadzony przez Powiatowe Centrum Usługowe Sp. z o.o. Ma w swojej strukturze oddziały: chorób wewnętrznych, dziecięcy, ginekologiczno-położniczy, noworodkowy, chirurgiczny, intensywnej terapii, geriatryczny i zakłady opieki długoterminowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH