Projekt nowelizacji ustawy o ZOZ-ach budzi spore kontrowersje

33 instytucje, w tym ministerstwa, samorządy i związki zawodowe, zgłosiły swoje stanowiska oraz propozycje zmian do rządowego projektu ustawy o... zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Końca prac legislacyjnych nad tym aktem nie widać, dlatego wcale nie jest pewne, czy i kolejnemu Sejmowi wystarczy czasu na uchwalenie dokumentu.
Z resztą opinie, co do potrzeby zajmowania się przez parlament owym projektem są podzielone. W tym wydaniu "Rynku Zdrowia" - trzy punkty widzenia na nowelizację ustawy o ZOZ-ach: Krzysztofa Bukiela - przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Agnieszki Sieńko - prawnika w departamencie polityki zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Rudolfa Borusiewicza - sekretarza generalnego Związku Powiatów Polskich (czyt. str. 81).

ZBĘDNA PROTEZA

- Szczerze mówiąc, przestałem już śledzić bieg prac legislacyjnych dotyczących ZOZ-ów. Nie mam złudzeń - ten projekt jest kolejną protezą, mającą oddalić perspektywę wprowadzenia rzeczywistych, gruntownych zmian w całym systemie ochrony zdrowia w Polsce. Konieczne są w nim mechanizmy rynkowe, dzięki którym szpitale zaczną wreszcie funkcjonować jak przedsiębiorstwa.
Konkurując zostaną zmuszone do podnoszenia jakości swoich usług. Tylko wtedy pacjent będzie traktowany podmiotowo - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
OZZL poparł jednak wiele rozwiązań proponowanych w projekcie nowelizacji, m.in.
możliwość udzielania świadczeń zdrowotnych na podstawie umowy zawartej z pacjentem oraz pobierania przez szpital opłat od świadczeniobiorców, którzy zażyczą sobie udostępnienia im pokoju jedno- lub dwułóżkowego.
- Jednak takie rozwiązania można stosować już dzisiaj, bez konieczności dodatkowych zapisów ustawowych. Konstytucja RP daje bowiem obywatelom prawo do podejmowania takich działań, które - zdaniem pacjenta - najlepiej służą ochronie jego zdrowia.
Jeżeli więc chory zrezygnuje z uprawnień do bezpłatnych świadczeń, to nikt nie może mu tego zabronić bez naruszenia Konstytucji - brzmi oficjalne stanowisko OZZL.

DWA DOBRE POMYSŁY

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH