
Eksperci wskazując na najważniejsze zadania stojące przed politykami zdrowotnymi w 2017 roku, są dość zgodni w przewidywaniach. Kluczowym tematem debat, a być może również decyzji, okaże się budżetowanie ochrony zdrowia, likwidacja NFZ, tworzenie sieci szpitali i zmiany w POZ.
ADAM KOZIERKIEWICZ, ekspert rynku ochrony zdrowia
Niepewność - za dużo jej w systemie
Rok 2017 powinien przynieść istotne rozstrzygnięcia. W systemie jest potrzebne przede wszystkim większe poczucie przewidywalności, ponieważ teraz istnieje duża niepewność i związane z nią obawy.
Myślę, że powinniśmy rozstrzygnąć: kiedy likwidujemy NFZ, jak ma wyglądać ostatecznie sieć szpitalna, jaki będzie kształt podstawowej opieki zdrowotnej.
Projekt ustawy o POZ jest bardzo ważny i oczekiwany. Ta ustawa powinna być priorytetem. Tworzenie założeń niosło sporo pozytywnych emocji, ponieważ projekt powstał jako wynik porządnej, kilkumiesięcznej współpracy ministerstwa ze środowiskiem. Jestem zaangażowany w ten projekt, więc mogę nie być do końca obiektywny, ale uważam, że zawarta w nim koncepcja współpracy POZ z lekarzami specjalistami, oparta na budżecie powierzonym, jest dobrym rozwiązaniem.
Ścisła współpraca lekarzy rodzinnych z lekarzami innych dziedzin to bardzo ważny element zmian w POZ, w którym pokładam wiele nadziei. Aczkolwiek trzeba się nauczyć tej współpracy, potrzeba na to czasu. Nie należy zakładać, że na starcie bardzo duża liczba lekarzy rodzinnych szybko zacznie pracować w oparciu o nowe reguły. Najpierw sprawdźmy dokładnie, jak to działa w mniejszej skali.
Jeśli chodzi o sieć szpitali - akurat rozwiązania w tym obszarze przyniosły jak dotąd więcej obaw niż nadziei. Przed reformatorami stanie trudne zadanie. Myślę, że taka sytuacja wyniknęła stąd, iż założenia sieci nie były tak szeroko wstępnie dyskutowane jak te dotyczące POZ. W związku z tym szpitale, samorządy i prywatni właściciele mają sporo obaw i uwag, a projekt jest zmieniany dynamicznie.
Co do zasady - sieć szpitali jest potrzebna. Wprowadza do systemu m.in. przewidywalność w zakresie inwestycji. Dotychczas mieliśmy takie zjawisko, wzmagane przez deszcz pieniędzy unijnych, że w ochronie zdrowia powstawała infrastruktura niedopasowana do systemu, co wynikało m.in. z lokalnych ambicji. Sieć pozwoli ten proces opanować i spowoduje, że inwestycje będą bardziej nakierowane na preferowane, priorytetowe obszary.
Natomiast w przedstawianych rozwiązaniach może nieco niepokoić to, że placówki działające w sieci pozbawione konkurencji, procesu weryfikacji w trybie kontraktowym, mogą generalnie dryfować w kierunku nieprzyjaznych pacjentom szpitali z lat 90.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 05:52 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- ND21:49 "New York Times": polski romans z węglem nie wychodzi na zdrowie
- ND21:39 Niedobór witaminy D związany z większym ryzykiem cukrzycy
- ND20:53 KIDL: rozpoczęły się spotkania wyborcze delegatów na zjazd krajowy
- ND20:04 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
- ND19:40 Kuchciński: sprawę ustawy chroniącej życie zakończyć jak najszybciej
- ND18:25 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- ND18:01 Kto wyłoży pieniądze na fundusz solidarnościowy na rzecz niepełnosprawnych?
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- 7 Gdańsk: lekarze z UCK przeszczepili pacjentowi jednocześnie serce i nerkę
- 8 Lekarz senior kontra e-zwolnienia. Czym to się skończy?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych