Zastosowanie metody hoshin kanri w szpitalnictwie (cz. 2)

W poprzednim wydaniu Rynku Zdrowia pisaliśmy o istocie metody hoshin kanri (patrz ramka). Teraz przyjrzymy się efektom jej wykorzystania w szpitalu Our Lady of Lourdes Medical Center (Camden, stan New Jersey). Proces hoshin w tej placówce trwał 2,5 roku i zakończył się sukcesem, zwiększając rzeczywistą efektywność poprzez skrócenie czasu pobytu w tym szpitalu.
Owen McNally, dyrektor ds. kompleksowego zarządzania kontrolą jakości w Our Lady of Lourdes, powiedział: - Kiedy zaczynaliśmy, czas pobytu w naszym szpitalu wynosił 9,3 doby. Naszym celem było skrócenie tego czasu do 7,5 doby.
Dziś wynosi on około 6,8 doby i nadal się obniża, co jest bardzo znamienne, jeśli weźmie się pod uwagę kategorie ciężko chorych pacjentów, których u nas leczymy.
Mimo że redukcja kosztów nie była nadrzędnym celem, okazało się, że z eksperymentu hoshin wynikły nieoczekiwane korzyści w postaci zmniejszenia kosztów, a z drugiej strony - wzrostu dochodu.
CEO Alex Hatala tak ocenia wdrożenie zasad hoshin w szpitalu: - Myślę, że jeśli możesz skupić się na poruszaniu się w dwóch lub trzech kierunkach oraz na staraniu się, żeby robić to dobrze, to właśnie to jest kluczową częścią procesu hoshin .

Czynniki sukcesu

Ponadto personel Lourdes doszedł do wniosku, że proces pomógł im sformułować przejrzystą wizję kierunku rozwoju organizacji oraz korzyści misyjnych i społecznych.
Jak wyjaśnił Owen McNally: - Korzyść dla społeczności jest zarówno wyrazem naszej filozofii zarządzania jakością, jak i naszej misji.
Zakończenie pierwszej fazy planowania hoshin było dopiero początkiem dalszego wysiłku, kiedy zasady filozofii zaczęły się głęboko zakorzeniać w organizacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH