Jeśli chodzi o farmakoterapię, starania diabetologów koncentrują się na dwóch obszarach: optymalizacji oraz indywidualizacji leczenia, czyli doborze konkretnego preparatu z danej grupy do potrzeb pacjenta. Chodzi m.in. o wykorzystanie wszystkich możliwości preparatu w procesie leczenia.

Bardzo ważne jest też przestrzeganie zaleceń przez pacjenta. Nawet najbardziej nowoczesna terapia nie działa, gdy pacjent jej nie stosuje - mówił prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii, podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca br.).

Lekiem z wyboru w leczeniu cukrzycy od lat pozostaje metformina, ale to nie znaczy, że farmakoterapia w diabetologii stoi w miejscu. Świat idzie w kierunku indywidualizacji leczenia, biorąc pod uwagę skuteczność terapii, jej bezpieczeństwo i efekt synergii.

- W ostatnich trzech latach nowym trendem jest zjawisko kardioprotekcji. Wykazano, że niektóre grupy leków hipoglikemizujących poza tym, że obniżają stężenie glukozy we krwi, mają też działanie kardioprotekcyjne. Obecnie FDA wymaga, by każdy nowy lek przeciwcukrzycowy był badany pod kątem bezpieczeństwa kardiologicznego - dodał prof. Strojek.

Wydatki na miarę budżetu

W Polsce nadal jednak jest problem z dostępnością nowoczesnych terapii, a zanim lek trafi do refundacji, mija czasem kilka lat. Jak przypomina Milena Kruszewska, rzecznik resortu zdrowia, kwestie związane z refundacją poszczególnych technologii lekowych reguluje ustawa o refundacji leków. Minister zdrowia, mając na uwadze uzyskanie jak największych efektów zdrowotnych w ramach dostępnych środków publicznych, wydaje decyzję o objęciu produktu leczniczego refundacją przy uwzględnieniu określonych kryteriów, w tym: rekomendacji prezesa AOTMiT, istotności stanu klinicznego, którego dotyczy wniosek o objęcie refundacją, skuteczności klinicznej i praktycznej, bezpieczeństwa stosowania, relacji korzyści zdrowotnych do ryzyka stosowania, konkurencyjności cenowej i innych.

Wojciech Wysoczański, dyrektor Wydziału Oceny Technologii Medycznych AOTMiT, przypomina z kolei, że wydanie pozytywnej opinii przez Agencję dla danego leku nie jest równoznaczne z decyzją ministra zdrowia o jego refundacji: - Staramy się oceniać nowe technologie najbardziej obiektywnie, jak się da. Jeśli chcemy zrozumieć system refundacyjny, musimy też zrozumieć sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. Firmy farmaceutyczne wyceniając dany produkt, biorą pod uwagę nie tylko wartość leku, ale przede wszystkim skłonność płatnika do jego sfinansowania. Cena leku jest dostosowana do możliwości finansowych danego kraju - zaznacza Wojciech Wysoczański.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH