W ciągu najbliższych 7 lat w rozwój infrastruktury ochrony zdrowia wpompowanych zostanie około 4,3 mld zł

Wkrótce na suchą w inwestycje Polskę spadnie solidny deszcz euro. Ale nie będzie to zapowiadana wcześniej ulewa. Natomiast ochrona zdrowia zostanie tylko zroszona.
Zdrowie nie jest bowiem jednym z sześciu priorytetów przyjętego na początku sierpnia dokumentu "Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia (NSRO) na lata 2007-2013". W przeciwieństwie do, niewątpliwie ważnego, priorytetu budowy zintegrowanej wspólnoty społecznej czy rozwoju obszarów wiejskich. Można jedynie skonstatować, że takie są konsekwencje działania wspólnej polityki unijnej i "wytycznych" z Brukseli.

Gdzie jesteśmy

2 sierpnia tego roku Rada Ministrów przyjęła trzecią już wersję projektu NSRO, w którym uwzględniono uwagi zgłoszone w konsultacjach społecznych między marcem a połową czerwca. Dokument ten określa cele i kierunki wydatkowania środków z Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności, służących rozwojowi Polski przez kolejne 7 lat.
Obecnie trwają konsultacje publiczne sektorowych oraz regionalnych programów operacyjnych. Pod koniec września powstanie ostateczna wersja NSRO, a po jej zatwierdzeniu przez rząd w październiku - dokument zostanie przesłany do Komisji Europejskiej.
Wtedy rozpoczną się dwustronne negocjacje nad sektorowymi i regionalnymi programami operacyjnymi, poprzez które będą wdrażane NSRO.
- Zatwierdzenie przez Komisję Europejską programów operacyjnych gwarantuje, że będzie można rozpocząć proces naboru i oceny projektów - mówi Jarosław Orliński, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Infrastrukturalnych Mini sterstwa Rozwoju Regionalnego.

Trzy źródła

Podmioty sektora medycznego mogą liczyć na wsparcie z trzech głównych źródeł: projekty o charakterze regionalnym - z Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO); projekty dotyczące więcej niż jednego regionu - z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" oraz PO "Kapitał Ludzki"; ponadto ZOZ-y mogą aplikować o wsparcie z Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" - mówi Małgorzata Witek z zespołu specjalistów ds. projektów w sektorze zdrowia Biura ds. Zagranicznych Programów Pomocy w Ochronie Zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH