Co najbardziej boli pacjenta

Polscy specjaliści podejmują wiele działań mających poprawić dostępność nowoczesnych metod leczenia dla swoich pacjentów. Jednak zakres korzystania z najnowszych terapii w wielu chorobach wciąż pozostawia w naszym kraju wiele do życzenia.

Uczestnicy sesji "Kilka chorób, wspólny problem - aby pacjenci mieli szansę na dobre leczenie" w ramach XI Forum Rynku Zdrowia wskazywali, że główne przeszkody w dostępie do innowacyjnych metod leczenia to: brak nowych regulacji prawnych, niedostatek narzędzi (np. rejestrów chorób), niski poziom finansowania.

Korzystna zmiana przepisów

Senator mijającej kadencji, a obecnie posłanka prof. Alicja Chybicka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przyznała, że w przypadku najmłodszych pacjentów onkohematologicznych dostęp do innowacyjnych leków wygląda bardzo źle.

Jak podkreślała, ze względu na częstość występowania nowotwory u dzieci zaliczane są do chorób rzadkich i firmy farmaceutyczne nie są zainteresowane prowadzeniem kosztownych komercyjnych badań klinicznych służących rejestracji leku do zastosowania u dzieci i młodzieży. NFZ zaś nie może płacić za leki eksperymentalne. W efekcie możliwość stosowania u dzieci w kraju innowacyjnych leków jest bardzo utrudniona.

- Aby z nich skorzystać, duża grupa chorych musi wyjeżdżać za granicę. Ale przyszedł czas zmian i jest szansa, że zaczniemy ściągać do kraju nowe terapie, a nasi pacjenci nie będą umierali z powodu braku możliwości korzystania z postępu medycyny - komentowała profesor.

Jak wyjaśniała, przez ostatnie cztery lata, jako parlamentarzystka, walczyła, aby można było sprowadzać do kraju badania kliniczne niesponsorowane. Profesor zwróciła uwagę na pozytywne zmiany prawa w tym zakresie. - Ustawa Prawo farmaceutyczne wprowadza ułatwienia dla sponsorów niekomercyjnych badań klinicznych i sprzyja rozwojowi badań naukowych w kraju poprzez zapewnienie finansowania części procedur medycznych przez NFZ - tłumaczyła prof. Chybicka.

Leczenie SM na świecie i w Polsce

Jedną z grup pacjentów mogących korzystać z bardzo ograniczonego zasobu leków - które można podawać jedynie w programach lekowych - są chorzy na stwardnienie rozsiane - zwracał uwagę prof. Jerzy Kotowicz z Akademickiego Centrum Medycznego w Warszawie.

- SM jest uważane za najczęstszą przyczynę niepełnosprawności osób młodych, ale nie oznacza to, że zawsze musi do tego prowadzić - podkreślał prof. Jerzy Kotowicz.

Szacuje się, że w Polsce na SM cierpi ponad 50 tys. osób. Dzięki postępowi medycyny na rynku pojawiły się leki, które zmniejszają liczbę ognisk demielinizacyjnych w mózgu, redukują liczbę rzutów, a przez to redukują postęp niepełnosprawności. Obecnie na świecie dostępnych jest dziesięć leków dedykowanych tej grupie chorych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH