Począwszy od tego wydania "Rynku Zdrowia" publikować będziemy odpowiedzi i komentarze dotyczące interpretacji przepisów obowiązujących w zakresie ochrony zdrowia. Czytelnicy mogą kierować pytania pocztą na adres redakcji lub e-mailem: redakcja@rynekzdrowia.pl

Zaczynamy od często podających w środowisku menedżerów służby zdrowia pytań dotyczących m.in. udostępniania dokumentacji medycznej pacjentowi oraz zasad postępowania przed NFZ w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Dokumentacja medyczna

Czy zakład opieki zdrowotnej odpowiada z tytułu nie udostępnienia dokumentacji medycznej pacjentowi?
Zgodnie zart.19a ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 91, poz. 408 z późn. zm.) pacjent może domagać się zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w razie zawinionego nie zapewnienia ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej. Możliwe jest to także w przypadku nie udostępnienia pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu oraz osobom przez niego upoważnionym dokumentacji medycznej. Ochrona danych zawartych w dokumentacji medycznej dotyczy zakazu udostępniania dokumentacji osobom innym niż pacjent.
Zasady udostępniania dokumentacji przez zoz-y reguluje ww. ustawa oraz rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 10 sierpnia 2001r. w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej, sposobu jej prowadzenia oraz szczególnych warunków jej udostępnienia (Dz.U. nr 88, poz. 966 zpóźn. zm.). Zgodnie z tym rozporządzeniem dokumentacja udostępniana jest na wniosek pacjenta. Uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem są ponadto: przedstawiciel ustawowy pacjenta oraz osoba upoważniona przez pacjenta na mocy pełnomocnictwa.
W razie śmierci pacjenta z wnioskiem może wystąpić osoba przez niego upoważniona do uzyskania dokumentacji w przypadku jego zgonu. Możliwe jest także sporządzanie wyciągów, odpisów oraz kopii dokumentacji przez ww. osoby. Za udostępnienie dokumentacji zoz pobiera opłatę. Dokumentację udostępnia lekarz prowadzący, ale tylko w zakresie dotyczącym danego pacjenta.
Udostępnienie dokumentacji pacjenta na zewnątrz możliwe jest na podstawie decyzji jednej z wymienionych osób:

  • kierownika zakładu opieki zdrowotnej

  • ordynatora oddziału

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH