Co kraj, to inny problem

W rosyjskim ministerstwie zdrowia nie działa żaden zespół zajmujący się formalnie lub nieformalnie oceną technologii medycznych

Przy rosnących kosztach technologii medycznych, budżet żadnego państwa nie jest w stanie gwarantować pacjentom opieki medycznej niezależnie od kosztów, jakie ta opieka generuje. Tylko jak podejmować racjonalne decyzje, by w ramach dostępnych (zawsze za małych) środków, zapewnić pacjentom możliwość stosowania skutecznych terapii. Podstawową zasadą jest ustanowienie przejrzystych, obiektywnych, opartych na dowodach naukowych zasad dokonywania wyboru terapii, które objęte zostaną refundacją w ramach składki zdrowotnej.

Sytuacja w zaawansowaniu racjonalnego oceniania technologii na świecie jest ogromnie zróżnicowana pod względem regionalnym, politycznym i kulturowym. W ostatnich latach widać, jak kraje słabiej rozwinięte ewoluują w kierunku przejrzystości systemu. Częściowo korzystają z doświadczeń państw o zaawansowanym rozwoju HTA (oceny technologii medycznych), często rozwijają też własne rozwiązania - wynika z modeli przedstawionych podczas IV Międzynarodowego Sympozjum Evidence-Based Health Care w Krakowie (7-8 grudnia 2009 r.).

Białe plamy na mapie racjonalności

Okazuje się jednak, że na świecie nadal są niechlubne wyjątki. Dane przedstawione przez Olega Borisenko, dyrektora wykonawczego Rosyjskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, pokazują, że w Rosji z 655 leków wpisanych na Listę Leków o Podstawowym Znaczeniu (leki finansowane przez państwo stosowane w lecznictwie zamkniętym), dla 41 nie ma danych o skuteczności. - Jak są podejmowane decyzje o finansowaniu leków? Nikt tego nie wie... - odpowiedział sam sobie Borisenko.

W rosyjskim ministerstwie zdrowia nie działa żaden zespół zajmujący się formalnie lub nieformalnie oceną technologii medycznych. W 2007 roku ministerstwo zdrowia zawiesiło również prace nad standaryzacją wyboru leków. Decyzje dotyczące ich finansowania podejmowane są arbitralnie. W ciągu ostatnich 5 lat program finansowania leków nie objął żadnego nowego, efektywnego produktu.

- Brak jest przejrzystości w procesie podejmowania decyzji, nie ma zachęt, by oszczędzać i finansować skuteczne leki - mówił Borisenko, podając przykłady: - W Rosji finansowane jest leczenie choroby Gauchera dla 160 pacjentów, przy czym koszt terapii dla jednej osoby to 200 tys. euro. Ale nie wiadomo, dlaczego uznania nie znalazł produkt w leczeniu mukopolisacharydozy typu I i II dla populacji około 100 pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH