Jednym z najistotniejszych osiągnięć medycyny, stale rozwijanym w ciągu ostatnich kilkunastu lat, okazały się leki biologiczne, otrzymywane dzięki produkcji substancji czynnych w organizmach żywych.

Można mieć nadzieję, że i polskie laboratorium badawcze Grupy Adamed dołączy do tych na świecie, którym udało się uzyskać biologiczną cząsteczkę działającą skutecznie przeciwko rakowi - wynika z informacji i ocen, jakimi dzielili się specjaliści podczas sesji "Farmakoterapia w wybranych dziedzinach medycyny", która odbyła się podczas VIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października 2012 r.).

Trudno o jednoznaczne zdefiniowanie leku biologicznego. Definicję na potrzeby dyskusji toczącej się w trakcie spotkania sformułował prof. Paweł Grieb, kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk, przez lata reprezentujący nasz kraj w grupie roboczej ds. leków biologicznych przy Europejskiej Agencji Leków w Londynie.

Jak przypomniał profesor, leki biologiczne to takie, których substancje czynne są wytwarzane przez żywe komórki lub w organizmie zwierzęcia. Kolejnym atrybutem substancji czynnej leku biologicznego jest to, iż są to białka terapeutyczne.

Trzeci element definicji leku biologicznego zawiera się w stwierdzeniu, iż chodzi o substancje, których cząsteczki działają jak przekaźniki informacji.

Przy stosowaniu tych substancji uzyskanych w organizmach żywych wzrosła skuteczność leczenia m.in. w chorobach kardiologicznych, onkologicznych, reumatycznych; możliwy był postęp technik medycznych, np. w dializach.

- Kiedyś chcieliśmy zmniejszyć ból pacjentowi; w tej chwili chcemy zatrzymać chorobę. Wcześniej proponowane metody terapeutyczne były mniej skuteczne, a remisję uzyskiwano u kilku procent pacjentów - przypomniał doc. Jerzy Świerkot z Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii.

Pierwszym lekiem biologicznym wprowadzonym w reumatologii był zarejestrowany w 1998 roku, w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów najwcześniejszy z inhibitorów TNF alfa. Po wprowadzeniu tych i następnych leków biologicznych do praktyki klinicznej, specjaliści zaczęli obserwować remisję u większej grupy osób z agresywną postacią choroby lub częściej pojawiającą się u nich małą aktywność choroby. - Obecnie, stosując leki biologiczne w różnych kombinacjach terapeutycznych, jesteśmy w stanie uzyskać remisję w różnych grupach chorych u 40-60% z nich - podawał konsultant.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH