Odpowiedź na pytanie zadane w tytule, w odniesieniu do procedur medycznych, sprowadzić można do omówienia trybu zawierania umów o udzielanie świadczeń wysokospecjalistycznych z placówkami medycznymi.

Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z budżetu państwa, z części pozostającej w dyspozycji ministra zdrowia (Dz.U. nr 267, poz.
2661 z późn. zm.).
Środki publiczne na świadczenia wysokospecjalistyczne przekazywane są tym świadczeniodawcom, z którymi ministerstwo zawarło umowę o udzielanie tych świadczeń.

Wybór świadczeniodawców

Wyłaniając świadczeniodawców na wykonywanie świadczeń wysokospecjalistycznych, minister zdrowia kieruje się w szczególności liczbą potencjalnych kontrahentów oraz wysokością własnych środków. Dodatkowo - od 30 grudnia 2006 r., zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2006 r. (Dz.U. nr 231, poz. 1687) - minister może również ocenić: jakość działania placówki, posiadane certyfikaty, kwalifikacje personelu oraz sprzęt, z jakiego korzysta szpital.
Wszystkie kontrakty opiewające na świadczenia wysokospecjalistyczne należy zawrzeć do końca roku, jednak w uzasadnionych przypadkach, w szczególności związanych z koniecznością zapewnienia dostępności do świadczeń, minister może zawierać umowy ze świadczeniodawcami w terminie późniejszym. Ceny świadczeń wysokospecjalistycznych ustala się biorąc pod uwagę:

  • ceny proponowane przez świadczeniodawcę,
  • średnie koszty poszczególnych świadczeń określone przez ministra,
  • stanowisko Krajowej Rady Transplantacyjnej - w przypadku świadczeń, o których mowa w załączniku nr 1 do wspomnianego rozporządzenia z grudnia 2004 r. (wykaz świadczeń w ramce obok).

Umowy dotyczące "mechanicznego, pozaustrojowego wspomagania serca pulsacyjnymi sztucznymi komorami" wykonuje się po raz pierwszy od początku 2007 r.

Umowa...

Umowa o udzielanie świadczeń wysokospecjalistycznych powinna zawierać w szczególności:

  • oznaczenie stron umowy,
  • określenie rodzaju i liczby świadczeń,
  • zobowiązanie świadczeniodawcy do poddania się kontroli przeprowadzanej przez ministra zdrowia,
  • tryb rozliczeń oraz terminy przekazywania należności za realizację świadczeń,
  • okres, na który umowa jest zawierana,
  • postanowienia dotyczące okoliczności uzasadniających rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem oraz okres wypowiedzenia albo rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH