Gdyby weszły w życie przepisy cenowe tzw. małej nowelizacji, zakaz reklamy produktów leczniczych - wprowadzony w dużej nowelizacji - stanie się drugorzędny

O zmianach w Prawie farmaceutycznym mówi się i pisze dużo.
Część przepisów już weszła w życie, niektóre utknęły w Sejmie (tzw. mała nowelizacja), co jest źródłem pogłosek, jakoby ta nowelizacja umarła śmiercią naturalną i - z czego wielu by się ucieszyło - utraciła polityczne poparcie.
Pisanie o przyszłości tej ustawy to spekulowanie o preferencjach nowego rządu: - Ustawa jest w Sejmie, prace toczyły się w podkomisji i tam utknęły.
Los tej nowelizacji zależy teraz od następnego Sejmu - powiedział nam minister Bolesław Piecha, którego zdaniem, prace nad ustawą będą kontynuowane, gdyż część przepisów małej nowelizacji dotyczy dostosowania naszego prawa do norm wspólnotowych.
- Nie wiem natomiast, jak zostaną uregulowane inne przepisy, suwerenne dla naszego państwa, które dotyczą funkcjonowania rynku - dodaje minister Piecha.

Restrykcyjni Węgrzy

Po majowej zmianie przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne (tzw. duża nowelizacja), obecnie uwaga uczestników rynku farmaceutycznego jest skoncentrowana na ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej i efektach, jakie przyniesie.
We wrześniu doczekała się podpisu prezydenta i obowiązuje od początku października.
Najwięcej emocji wzbudzają przepisy art. 63 a, b, c - w zamyśle ustawodawcy - antykorupcyjne, które wprowadzają sankcje za naruszenie zakazu oferowania lub przyjmowania korzyści majątkowych. Ponieważ m.in.
penalizują duży wachlarz zachowań, do tej pory akceptowanych, zgodnych z unijnymi dyrektywami, zyskały miano "przepisów CBA".
Z innych perełek przypominamy szeroko dyskutowany zakaz konsolidacji aptek.
I wreszcie unikat w skali całego systemu prawnego, kiedy mamy dziedziczenie indywidualnej decyzji administracyjnej, czyli dziedziczenie aptek.
Na osłodę możemy dodać, że w zakresie restrykcyjności przepisów w Prawie farmaceutycznym tym razem pałeczkę pierwszeństwa możemy oddać Węgrom, które w zeszłym roku poszły na całość i chcąc uzyskać dodatkowe pieniądze z sektora farmaceutycznego nałożyły na tę branżę 8 dodatkowych opłat czy obciążeń, w tym podatku pogłównego od posiadania przedstawiciela medycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH