Co dalej po operacji

Skuteczne uśmierzanie bólu pooperacyjnego jest obecnie integralną częścią nowoczesnego leczenia chirurgicznego, ponieważ nie tylko minimalizuje cierpienie pacjenta, poprawia jego jakość życia w tym okresie, ale także zmniejsza liczbę powikłań oraz całkowite koszty leczenia.

Właściwe postępowanie może także zmniejszyć częstość występowania tzw. przetrwałego bólu pooperacyjnego - mówi prof. Hanna Misiołek, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego SPSK nr 1 w Zabrzu, członek Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

 

Jak wyjaśnia, optymalizacja leczenia bólu pooperacyjnego zależy od kilku czynników: - W szczególności od organizacji zespołów ds. uśmierzania bólu ostrego, edukacji pacjentów, regularnego kształcenia personelu, stosowania analgezji multimodalnej, pomiaru natężenia bólu w regularnych odstępach czasowych i stosowania odpowiednio przygotowanej zunifikowanej dokumentacji prowadzonej dla wszystkich operowanych pacjentów - wylicza prof. Misiołek.

Zasady terapeutyczne

Podkreśla, że analgezja jest fundamentalnym prawem pacjenta, a prawidłowe zarządzanie bólem pooperacyjnym znacząco zmniejsza chorobowość okołooperacyjną, włączając w to ilość powikłań pooperacyjnych, czas i koszty hospitalizacji, szczególnie u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, pacjentów poddawanych rozległym operacjom oraz pacjentów hospitalizowanych w oddziale intensywnej terapii.

- Dlatego też uśmierzanie bólu pooperacyjnego musi być jednym z priorytetowych instytucjonalnych celów oraz stanowić integralną część planu leczenia "choroby okołooperacyjnej", co obejmuje analgezję, wczesną mobilizację, wczesne odżywianie dojelitowe i aktywną fizjokinezyterapię - wskazuje nasza rozmówczyni.

Jak przypomina prof. Misiołek, uśmierzenie bólu pooperacyjnego opiera się na trzech głównych zasadach terapeutycznych, sprowadzających się do stosowania: analgetyków, których siła działania jest proporcjonalna do podanej dawki leku przeciwbólowego technik znieczulenia regionalnego, które przerywają przewodnictwo bólowe według zasady "wszystko albo nic" analgezji multimodalnej polegającej na zastosowaniu kilku leków przeciwbólowych o różnych mechanizmach działania (skojarzona farmakoterapia), łącznie z wybranymi technikami znieczulenia regionalnego.

Anestezjolog - koordynator zespołu

Konsultant wskazuje, że leczenie bólu pooperacyjnego powinno uwzględniać specyfikę przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego, a wybór metody postępowania przeciwbólowego w okresie pooperacyjnym zależy przede wszystkim od rodzaju i zakresu zabiegu operacyjnego, który powinien zostać przyporządkowany do jednej z czterech kategorii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH