Co ciekawego planują nowi marszałkowie?

Jesienne wybory samorządowe przyniosły istotne zmiany "u steru" w wielu województwach. W niektórych, jak np. w podkarpackim, koalicja PO, PSL, SLD odsunęła od władzy rządzące w trakcie poprzedniej kadencji PiS. W innych, choć nadal rządzi ta sama opcja polityczna, doszło do zmian w składzie zarządu województwa, przy czym zmienił się członek zarządu lub wicemarszałek odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

Multimedia

Taki scenariusz napisały wybory m.in. dla Pomorza, Podlasia i Wielkopolski.

Czy nowi ludzie oznaczają zmiany w dotychczasowej polityce ochrony zdrowia w regionach? Czy będą kontynuować linię swoich poprzedników, czy może przyszli do zarządu z własną wizją reformowania i racjonalizacji systemu ochrony zdrowia w województwie?

Pomorze: szczegóły poznamy w marcu

Najbardziej śmiały i daleko idący plan przekształceń oraz konsolidacji szpitali podległych samorządowi wojewódzkiemu powstał w minionej kadencji w woj. pomorskim. Na przełomie 2009 i 2010 roku zdecydowano o przekształceniu i połączeniu w trzech spółkach podzielonych geograficznie 14 strategicznych szpitali marszałkowskich. Bardzo zaawansowane były już prace nad przygotowaniem inżynierii finansowej całego przedsięwzięcia.

Czy po odejściu Leszka Czarnobaja ze stanowiska pomorskiego wicemarszałka odpowiadającego za ochronę zdrowia plan będzie kontynuowany?

- Oczywiście nie rezygnujemy z projektu przewidującego m.in. przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego. Prace nad koncepcją zmian w funkcjonowaniu placówek trwają, ale o szczegółowych rozwiązaniach więcej będziemy mogli powiedzieć w marcu - powiedział Maciej Łukowicz, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. restrukturyzacji ochrony zdrowia, podczas lutowej konferencji zorganizowanej w Gdańsku przez miesięcznik Rynek Zdrowia.

Odnosząc się do zasad przekształceń szpitali zaproponowanych w projekcie ustawy o działalności leczniczej, Hanna Zych-Cisoń, obecna wicemarszałek województwa pomorskiego odpowiadająca m.in. za politykę zdrowotną w regionie, przyznała, że samorządy województw obawiają się, czy w budżecie państwa nie zabraknie pieniędzy na spłatę zadłużenia przekształcanych szpitali. - Trzeba przekształcać wybrane szpitale w spółki prawa handlowego, bo jest to najlepsza droga do poprawy ich sytuacji finansowej - zaznaczyła wicemarszałek.

Maciej Łukowicz podkreślał podczas gdańskiej konferencji, iż nie należy już dzisiaj pytać, czy przekształcać SPZOZ-y w spółki, ale w jaki sposób to robić.

- Program obejmujący trzy zasadnicze elementy - komercjalizację podmiotów tzw. marszałkowskich, ich konsolidację oraz podnoszenie efektywności finansowej placówek - na pewno będzie realizowany - deklarował.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH