Wielu przedsiębiorców chętnie zainwestowałoby w spalarnie odpadów medycznych, ale takie obiekty są źle widziane przez społeczności lokalne

Gospodarowanie odpadami medycznymi w placówce ochrony zdrowia to zadanie dla dobrego menedżera. Restrykcyjne, a jednocześnie niespójne przepisy narzucają wprowadzenie odpowiedniej organizacji zbierania, przetwarzania i utylizacji odpadów medycznych. Dla większości jednostek są to dodatkowe koszty. Są jednak i takie szpitale, które potrafią zarobić na przetwarzaniu odpadów.
Przed 2005 rokiem przepisy dotyczące utylizacji odpadów pozwalały na zastosowanie w szpitalach autoklawów jako końcowej metody termicznej w unieszkodliwianiu odpadów. Wtedy wiele szpitali zdecydowało się na zakup urządzeń do autoklawowania.
Był to niemały wydatek dla placówek, jednak dawał nadzieję na zmniejszenie kosztów utylizacji odpadów.

Ustawodawcza niespodzianka

Niestety, zmiana przepisów w 2005 r. pokazała, że były to nietrafione inwestycje.
Ustawodawca zdecydował, że jedyną metodą ostatecznego unieszkodliwienia odpadu medycznego może być spalanie, czyli w ostatecznym rozrachunku szpitale, mimo poczynionych inwestycji, zostały zmuszone do ponoszenia dodatkowych kosztów.
Pozwolenia na autoklawowanie pozostały ważne, chociaż zmieniło się prawo i część odpadów nadal jest w nich unieszkodliwiana, tyle że i tak w końcu muszą trafić do spalarni...
Jedynym zyskiem jest kwalifikowanie ich do innych grup odpadów, których utylizacja jest tańsza.
Autoklaw pracuje m.in. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. Jak poinformował zastępca dyrektora ds. technicznych szpitala Kazimierz Starownik, jednostka ma pozwolenie na autoklawowanie do 2015 r. Przyznał, że zakup urządzenia był dla szpitala poważną inwestycją, która jednak w dużej części zdążyła się zwrócić placówce.
Obecnie, jak podaje dyrektor Starownik, odpady w tym szpitalu po autoklawowaniu są odbierane przez firmę zewnętrzną jako odpad niebezpieczny, a część musi trafić do spalarni i tu zaczyna się problem... - Rynek jest ubogi, na Lubelszczyźnie jest "biała plama", jeżeli chodzi o spalarnie. Właśnie ogłosiliśmy przetarg, ponieważ ta, która dotychczas odbierała od nas odpady, została zamknięta - powiedział Kazimierz Starownik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH