Cierpienie nie zawsze uszlachetnia

W całej Polsce działało kilkanaście poradni leczenia bólu. Obecnie jest ich 230, przy czym jedynie 23 spełniają kryteria i posiadają certyfikat PTBB. Od 2007 r. prowadzone są dwuletnie studia podyplomowe "Medycyna bólu", organizowane przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Obejmują 200 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Obecnie trwa ich czwarta edycja. Polska jest jedynym europejskim krajem, w którym działa takie kształcenie. Mamy już ok. 500 wykwalifikowanych lekarzy, którzy wiedzą, jak zastosować osiągnięcia medycyny bólu u pacjentów.

Jednak aby zapewnić Polakom właściwy dostęp do leczenia bólu, konieczne jest powołanie specjalizacji z medycyny bólu. Istnieje już specjalizacja szczegółowa: medycyna paliatywna. W kraju mamy ok. 300 specjalistów w tej dziedzinie. Gdyby udało się nam spowodować, żeby medycyna bólu była specjalizacją szczegółową, można by dobrze wykorzystać zaplecze w postaci lekarzy, którzy ukończyli podyplomowe studia "Medycyna bólu" i którzy mogliby dodatkowo się szkolić, aby uzyskać taką właśnie specjalizację z medycyny bólu.

Moim zdaniem jest ona bardzo potrzebna i PTBB będzie się starać, by została powołana, gdyż coraz więcej jest lekarzy gotowych w sposób nowoczesny leczyć chorych z bólem przewlekłym.

Zdarzają się pacjenci, którzy nie wiedzą, że można leczyć ból. Ale zdarzają się też i lekarze... Wśród pacjentów wciąż występuje niechęć do zgłaszania barier i dolegliwości. To jest taka błędna postawa, że "cierpienie uszlachetnia". Z drugiej strony pacjenci wciąż mogą usłyszeć od niektórych lekarzy, że "musi boleć", że "ból ustąpi samoistnie", że stanowi on nieodłączną składową choroby itp.

Wśród personelu medycznego brakuje też powszechnej wiedzy i umiejętności, właściwej oceny dokumentacji medycznej, znajomości priorytetów w leczeniu bólu. Leczenie bólu wymaga holistycznego spojrzenia na pacjenta oraz działania w zespole, którego członkowie potrafią porozumieć się w celu udzielenia choremu pomocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH