Ciekawe, ale ryzykowne

Ministerstwo Zdrowia tworzy listy leków refundowanych, do których w różnym stopniu dopłaca nie mający konkurencji publiczny płatnik. Inne podmioty w zakresie refundacji leków mogą jedynie zagospodarować tę część rynku, która pozostaje poza finansowaniem ze środków publicznych lub wymaga dopłat pacjenta.

W tym drugim przypadku, lukę wypełnia przedstawiony w kwietniu br. produkt PZU Życie - grupowe ubezpieczenie lekowe. W zamian za składkę od przedsiębiorców ubezpieczyciel oferuje uzupełniające wobec publicznego płatnika rozwiązanie, pokrywając 80% dopłaty pacjentów do leków na receptę, znajdujących się na liście objętej ubezpieczeniem.

Akceptacja warunków umowy

Zarządzającym tą dodatkową prywatną refundacją leków jest ePRUF, spółka w grupie Pelion, która wyręcza ubezpieczyciela od szeregu czynności związanych z organizacją systemu refundacji. - Pełnimy rolę firmy outsourcingowej: zarządzamy receptariuszem leków objętych ubezpieczeniem, analizujemy ryzyko, oceniamy zużycie leków, trendy w leczeniu, organizujemy bazę aptek honorujących recepty osób ubezpieczonych w PZU, rozliczamy transakcje z aptekami - wymienia Tomasz Kisiel, prezes spółki ePRUF.

Zaznacza, że jest to rozwiązanie komplementarne, stanowiące alternatywę wobec publicznego ubezpieczenia w zakresie refundacji leków.

- Naszym klientem może być każdy podmiot - ubezpieczyciel lub pracodawca, który chciałby zaoferować swoim pracownikom dodatkowe pozapłacowe korzyści w postaci finansowania zakupu leków. W zależności od wymagań zleceniodawcy zaproponujemy odpowiednią ofertę, uwzględniającą koszyk leków, wycenę ryzyka i odpłatność pracodawcy, specyfikę warunków pracy zatrudnionych czy dostępność do jak największej liczby aptek uczestniczących w programie - wyjaśnia prezes Kisiel, wskazując na amerykański pierwowzór tego rozwiązania - Pharmacy Benefit Management (PBM), oznaczający wyspecjalizowane zarządzanie refundacją leków przez prywatne organizacje.

W całym systemie apteka, z którą spółka ePRUF zawarła umowę, zobowiązuje się honorować karty na takiej samej zasadzie jak odbywa się akceptacja warunków umów z NFZ na realizację recept na leki refundowane.

- Podobnie jak publiczny płatnik dokonuje zwrotu refundacji, ePRUF w imieniu PZU Życie zobowiązany jest do przekazania aptece środków za produkty opłacone kartą - wyjaśnia zasadę działania prezes Kisiel.

- Mamy świadomość, że kryteria dotyczące aptek muszą być obiektywne i niedyskryminujące. W żaden sposób nie możemy im blokować dostępu do udziału w systemie.

Od początku istnienia ePRUF, czyli od 2009 r., może do niego przystąpić każda apteka. Pracujemy nad powiększeniem bazy aptek honorujących karty, by zapewnić klientom jak najlepszy dostęp do świadczeń - zapewnia Tomasz Kisiel.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH