Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka zabiega o utworzenie ośrodka kompleksowej terapii dla osób z tym nowotworem

Czy w Krakowie, w dającej się przewidzieć przyszłości, powstanie interdyscyplinarne Centrum Leczenia Szpiczaka? - To idea wynikająca z doświadczeń w postępowaniu z chorymi na ten nowotwór i jeden z najważniejszych moich zawodowych celów - deklaruje dr Artur Jurczyszyn z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prezes Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka oraz członek International Myeloma Working Group.

W Polsce co roku na nowotwór, o którym mowa, zapada około 1500 osób. Liczba żyjących pacjentów szacowana jest na około 8 tysięcy. Średnie przeżycie w szpiczaku mnogim wyraźnie się wydłuża - z 2-3 lat jeszcze na początku obecnego wieku do około 10-15 lat obecnie.

Szpiczak mnogi nadal pozostaje jednak chorobą nieuleczalną, ale u wielu osób, przy wykorzystaniu aktualnych możliwości terapii, przebiega ona w taki sposób, że może być uważana za schorzenie przewlekłe. Jednak, jak podkreślają specjaliści, prowadzenie takich pacjentów wymaga szerokiej wiedzy medycznej z wielu dziedzin, dużego doświadczenia ze strony zespołu leczącego i - co bardzo istotne w tej chorobie - indywidualnego podejścia do każdego przypadku.

Stąd przekonanie, że najlepiej można pomóc tym chorym, tworząc ośrodek specjalnie im dedykowany.

Ból i niepełnosprawność

W 2008 roku w Krakowie została założona Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka, której zadaniem statutowym jest prowadzenie oraz wspieranie wszelkiej działalności na rzecz chorych ze szpiczakiem mnogim.

Najważniejszym celem Fundacji jest zorganizowanie oraz wyposażenie ośrodka diagnostyki i leczenia szpiczaka mnogiego - Centrum Leczenia Szpiczaka.

Jak tłumaczy dr Artur Jurczyszyn, u podstaw tego pomysłu leży oczywista dla hematologów i onkologów wiedza, z której wynika, że aby dobrze leczyć pacjentów ze szpiczakiem, konieczne jest zapewnienie im często jednoczesnego kontaktu z pięcioma specjalistami.

Szpiczak jest chorobą bardzo heterogenną. Z tego powodu każdy, kto na nią zapada, choruje inaczej i rozwija objawy - co prawda charakterystyczne - ale o różnym nasileniu.

Tymi najdotkliwszymi i najbardziej uciążliwymi są m.in. bóle kręgosłupa wymagające interwencji neurochirurgicznej przy zastosowaniu wertebroplastyki - zabiegu polegającego na przezskórnym wstrzyknięciu cementu kostnego do zmienionego patologicznie trzonu kręgowego w celu usztywnienia i wzmocnienia struktury beleczek kostnych, co się przyczynia do redukcji bólu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH