Chwilowa zadyszka, a może objawy kryzysu

Organizatorzy pierwszej edycji Targów Sprzętu i Medycznego Wyposażenia Diagnostycznego Medycyna XXI (Kielce, 19-21 września 2012 r.) przyznają, że oczekiwania dotyczące liczby wystawców były większe. Na niższej frekwencji zaważył m.in. specjalistyczny charakter imprezy.

Monika Witek, menedżer tegorocznych targów Medycyna XXI w Kielcach, przekonuje, że na wykupienie stoisk zdecydowały się w głównej mierze firmy związane z medycyną nuklearną. Jej zdaniem stało się tak, ponieważ jest to pierwsza edycja kieleckich targów, odbywająca się jednocześnie z XIII Zjazdem Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Zróżnicowane prognozy

- Zaproponowaliśmy znacznie szerszy zakres branżowy targów, jednak w praktyce okazało się, że firmy preferują uczestnictwo w imprezach specjalistycznych - tłumaczy Monika Witek.

Jednak jak wyjaśniał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przedstawiciel jednej z firm prezentujących sprzęt na kieleckich targach, powodem słabej frekwencji może być także to, że sytuacja na polskim rynku nie wygląda dobrze. Jego zdaniem, objawia się to chociażby poprzez spadek liczby przetargów na różnego rodzaju aparaturę.

Jak tłumaczył nasz rozmówca, przychody firm działających w tym sektorze w bieżącym roku spadają nawet o około 20%. Według niego, podmioty, które wypracowały sobie pozycję wcześniej, poradzą sobie w obecnej sytuacji. Z informacji uzyskanych od wystawcy wynika jednak, że na rynku sprzętu medycznego obserwowane są obecnie "nerwowe ruchy" niektórych graczy, redukcje zatrudnienia, cięcia kosztów.

Krzysztof Kouyoumdjian, rzecznik prasowy Philips Polska, przyznaje, że po bardzo dobrym dla branży 2010 r., już w ubiegłym roku można było zaobserwować wyhamowanie tempa rozwoju rynku. Jak dodaje, spadkowe trendy nie odwróciły się również w pierwszym półroczu tego roku. Z szacunków Philipsa wynika, że można zauważyć spadki od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent w różnych segmentach rynku sprzętu medycznego (chodzi m.in. o tomografy komputerowe, rezonansy magnetyczne czy sprzęt USG).

- W dłuższej perspektywie rynek powinien jednak odzyskać tempo rozwoju z "tłustych" lat 2008-2010 - zaznacza Krzysztof Kouyoumdjian.

Jego zdaniem, za takim scenariuszem przemawia m. in. nadal odczuwalna różnica pomiędzy nasyceniem polskiego rynku nowoczesnym sprzętem, w porównaniu ze średnią krajów Unii Europejskiej.

Bez zmian?

Z kolei Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed, przekonuje, że obecnie nie jest notowane żadne istotne pogorszenie koniunktury w obszarze ochrony zdrowia. Podkreśla, że systematycznie realizowane są poważne inwestycje infrastrukturalne współfinansowane z funduszy UE.

Jak dodaje, trzeba jednak pamiętać, iż ich liczba w każdym kwartale będzie spadać.

Ponadto firmy członkowskie Izby Polmed sygnalizują pojawiający się problem z regulowaniem należności przez podmioty lecznicze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH