Chrońmy dane o naszym zdrowiu

Z najnowszych badań Eurobarometru wynika, że jedynie 46% Polaków uznaje dane o stanie swojego zdrowia za wrażliwe. W porównaniu z Irlandią, Niemcami, Czechami, gdzie ten wskaźnik jest na poziomie powyżej 80%, rzeczywiście lekceważymy tego rodzaju informacje.

Jedyne wytłumaczenie, jakie przychodzi na myśl, to brak świadomości dotyczącej istoty danych wrażliwych.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są informacje o zdrowiu - dla nas samych, dla instytucji medycznych, bankowych i innych. Czy świadczy o tym, że ufamy różnym instytucjom i gotowi jesteśmy powierzyć im nawet najbardziej osobiste informacje? Ależ skąd! Jeśli chodzi o uogólniony poziom zaufania - w socjologii tak to się nazywa - Polacy są najbardziej nieufnym narodem w całej Unii Europejskiej. Nie ufają państwu.

Ufają kilku instytucjom - straży pożarnej, wojsku, a także pewnym osobom, na przykład Jurkowi Owsiakowi, oraz oczywiście rodzinie i przyjaciołom.

Problemem jest brak wiedzy o danych wrażliwych i nieświadomość, że mogą być niewłaściwie wykorzystane przez różne instytucje i osoby. Także media powinny uwrażliwić Polaków, by chronili dane dotyczące stanu zdrowia. Tego rodzaju edukacja powinna także być finansowana z budżetu państwa, zwłaszcza przez instytucje związane z ochroną danych osobowych. Nie wypełniają one tej misji.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych powinien odgrywać większą rolę edukacyjną i pokazywać, czym są dane wrażliwe. Bardzo wielu Polaków nie ma świadomości, ile śladów zostawia posługując się różnymi kartami elektronicznymi.

Jak się więc zachować, gdy pracodawca czy np. firma ubezpieczeniowa, zechcą poznać stan naszego zdrowia?

Doradzam asertywność. W razie wątpliwości, trzeba kontaktować się z GIODO. Sam wielokrotnie to robiłem podczas prowadzenia badań socjologicznych. Pytałem, jakie dane mogę wykorzystać. Jeśli tylko pacjent odczuwa, że jakaś instytucja żąda zbyt wielu informacji, powinien zapytać GIODO, czy nie są to żądania przesadzone. Trzeba korzystać ze swoich praw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH