ADOPT to pierwsze tak duże badanie kliniczne cierpiących na cukrzycę

Uważa się, że cukrzyca - przewlekła choroba metaboliczna, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom glukozy we krwi - towarzyszy ludziom od tysiącleci.
Od dziesięciu lat poważnie wzrasta liczba cierpiących na tę chorobę. Dotyczy to szczególnie cukrzycy typu 2, w której organizm nie reaguje prawidłowo na insulinę, hormon regulujący stężenie glukozy we krwi.
W Polsce na cukrzycę choruje ponad dwa miliony osób - wśród nich większość na jej typ 2. W Europie cierpi na nią jeden na dziesięciu dorosłych. Konsekwencje cukrzycy są bardzo poważne - choroby oczu z utratą wzroku włącznie, uszkodzenie tkanki nerwowej (prowadzące często do amputacji nóg), zwiększone ryzyko zawału serca czy udar mózgu, uszkodzenie funkcji nerek.

Najpierw bez objawów

Kłopoty z prawidłowym wykorzystaniem insuliny do przemiany glukozy w życiową energię spowodowane są, jak twierdzą diabetolodzy, niewłaściwym trybem życia - zbyt obfitym jedzeniem przy małej ilości ruchu.
Nowe wytyczne leczenia cukrzycy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego kładą nacisk na wczesną diagnostykę oraz nowoczesne metody leczenia w oparciu o leki nowej generacji.
Trudno jest jednak zrealizować tę pierwszą wytyczną, bowiem u 50% chorych cukrzyca przebiega bezobjawowo.
W związku z tym słuszne jest, by osoby z grup ryzyka - otyli, z chorobami układu krążenia oraz ci, których krewni chorują na cukrzycę - badali regularnie poziom cukru we krwi. Co do drugiej wytycznej - leczenia - diabetolodzy są zdania, że jakość życia chorych na cukrzycę w dużym stopniu zależy od jakości terapii. Leczenie musi pozwalać na skuteczną kontrolę stężenia cukru we krwi, jest to bowiem warunkiem zmniejszenia ryzyka powikłań.
W tej chwili standardem we wszystkich krajach rozwiniętych staje się wczesne rozpoczynanie terapii skojarzonej, wpływającej na jak największą liczbę elementów choroby jednocześnie.

Kongres w Kapsztadzie

Podczas Światowego Kongresu Federacji ds. Cukrzycy, który odbył się niedawno w Kapsztadzie, dyskutowano wiele na temat leczenia tej choroby. Najciekawszym fragmentem tej debaty było przedstawienie wyników badań ADOPT (A Diabetes Outcome Progression Trial).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH