
- Choroba nie przekreśla życia erotycznego - przekonywali eksperci podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca), w czasie sesji "Życie seksualne osób w trakcie terapii i po leczeniu m.in. kardiologicznym i onkologicznym".
Aktywność seksualna po zabiegach operacyjnych przebiega inaczej u kobiet, a inaczej u mężczyzn. Kobietom łatwiej jest zaakceptować swój stan i na ten czas zrezygnować z seksu. Mężczyźni z kolei czują się wówczas niedowartościowani, zwłaszcza z tego powodu, że nie mogą spełnić oczekiwań partnerki.
Poczucie bezradności i dysfunkcji
Jak wyjaśnia prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, prorektor ds. rozwoju i promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety SUM w Katowicach, ginekolog i endokrynolog, współżycie jest przede wszystkim utrudnione podczas terapii onkologicznej, gdyż pacjent radykalnie traci swoje zainteresowanie seksem. Jest to spowodowane obawą o życie, depresją, a także zaburzoną gospodarką hormonalną organizmu.
- Każdy pacjent po zabiegu operacyjnym lub terapii jest modyfikatorem życia seksualnego. Oczywiście mają na to wpł yw różne czynniki biologiczne i psychogenne - zły stan zdrowia, zmęczenie, depresja, jak również przyjmowane leki - powiedziała prof. Skrzypulec-Plinta.
Dodała, że w takich przypadkach poczucie bezradności i dysfunkcji jest negatywnym modyf ikatorem, jednak seks stanowi bardzo istotną sferę życia i należy robić wszystko, aby w trakcie lub po chorobie czerpać z niego satysfakcję.
W seksuologii nastąpił w ostatnim czasie ogromny postęp, głównie z tego powodu, że rozwinęły się zupełnie nowe jej dziedziny, takie jak np. kardioseksuologia.
Jak przekonywał dr hab. Marek Krzystanek, kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, nowe dziedziny są tworzone przede wszystkim dla dobra pacjentów, aby mogli rozwijać swoją piramidę potrzeb seksualnych na wszystkich poziomach. - Stąd pomysł, aby pomagać ludziom wrócić do życia seksualnego, zwłaszcza po różnych schorzeniach czy stanach chorobowych - wyjaśniał specjalista.
Jak tłumaczył, uprawianie seksu przez mężczyznę jest porównywalne z próbą wysiłkową. Osoby cierpiące z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego powinny być ostrożne w podejmowaniu wysiłku, jakim jest seks, gdyż jest to duże obciążenie dla serca.
- Podczas seksu tętno i ciśnienie tętnicze krwi mężczyzny wzrasta, dlatego pacjent chorujący np. na chorobę niedokrwienną serca, powinien najpierw wykonać próbę wysiłkową i sprawdzić, czy może podejmować "wysiłek" seksualny. Taka próba musi się jednak odbyć pod okiem kardiologa - zaznacza.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 05:23 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- PN22:49 Prof. Wojakowski: kiedy najlepiej naprawiać zastawkę mitralną?
- PN21:53 Komunikat NFZ ws. przekazywania danych dot. farmaceutów realizujących recepty refundowane
- PN21:22 Pomorskie: zebrano ponad 660 tys. zł dla hospicjów
- PN20:51 Protestujący nie zgadzają się na rehabilitację w Domu Poselskim - nie opuszczą Sejmu
- PN20:41 Włochy przyznały obywatelstwo ciężko choremu Alfiemu Evansovi
- PN20:20 Sąd UE przyznał rację KE ws. zablokowania inicjatywy dotyczącej zarodków i aborcji
- PN20:08 NFZ ws. zarządzenia dot. koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem ("Za życiem")
- 1 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 2 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 5 Prof. Dudek: dzisiaj kardiologia nie koncentruje się już tylko na tętnicach wieńcowych
- 6 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 7 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 8 Lekarz senior kontra e-zwolnienia. Czym to się skończy?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych