Choroba, która wymaga współpracy różnych specjalistów

- Każdy pacjent, u którego lekarz pierwszego kontaktu stwierdzi cukrzycę, powinien zostać następnie skierowany do okulisty - mówił na II Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca) prof. KRZYSZTOF STROJEK, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Konsultant zwrócił uwagę, że choroba daje różne powikłania, dlatego współdziałanie różnych specjalistów jest kluczem do skutecznej terapii.

Aby zdążyć do okulisty

Podczas sesji "Okulistyka - sesja interdyscyplinarna" w trakcie II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych eksperci wskazywali, że w opiece nad takimi pacjentami konieczna jest m.in. poprawa współpracy pomiędzy okulistami, diabetologami i lekarzami rodzinnymi.

Jak przypomniała dr hab. Katarzyna Michalska- -Małecka z Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, wśród ponad 3 mln osób cierpiących w Polsce na cukrzycę, aż u ok. 1,5 mln pacjentów rozwija się retinopatia cukrzycowa. Ta druga choroba jest o tyle niebezpieczna, że początkowo przebiega bez objawów. Dlatego niezbędna jest współpraca okulistów z diabetologami, tym bardziej że wraz ze starzeniem się naszej populacji problemy te będą narastały.

Prof. K rzysztof Strojek zwrócił uwagę, że w przypadku chorych na cukrzycę sam podwyższony poziom cukru we krwi nie jest tak dużym problemem jak powikłania wynikające z choroby.

- Jeżeli są one głębokie, to w okulistyce nie da się już ich odwrócić. Dziś, niestety, tak często się zdarza, ponieważ pacjenci szukają po mocy u okulisty zbyt późno. Dlatego słusznym postulatem jest, aby każdy chory z cukrzycą był natychmiast kierowany przez lekarza rodzinnego do okulisty - wyjaśniał konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Brakuje świadomości

Prof. Przemysława Jarosz-Chobot, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii w woj. śląskim, podkreślała, że równie często zdarza się sytuacja odwrotna. - Do okulisty trafiają osoby, które odczuwają znaczące pogorszenie wzroku, nie mają zaś świadomości, że ten stan jest wynikiem cukrzycy. Zdarza się, że to właśnie po wizycie u okulisty pacjent trafia do diabetologa z podejrzeniem cukrzycy - komentowała i dodała, że tak jak w przypadku wielu innych chorób, sukces w terapii chorych z cukrzycą zależy od współpracy różnych specjalistów.

Eksperci zwrócili uwagę, że postęp technologiczny ułatwia dziś w znaczącym stopniu diagnostykę chorych - np. dostępne są aplikacje umożliwiające wykonanie zdjęcia dna oka.

- Dobrze byłoby, żeby z takiej możliwości częściej korzystali lekarze rodzinni otaczający opieką pacjentów z cukrzycą. Dziś, niestety, ta współpraca i płynność przekazywania pacjenta i informacji dotyczących jego choroby pomiędzy poszczególnymi specjalistami nie jest zadowalająca, a to również przekłada się na możliwości terapeutyczne - komentował prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH