Przed podjęciem leczenia przeciwwymiotnego onkolog musi ocenić każdego chorego pod względem ryzyka wystąpienia nudności i wymiotów

Nudności i wymioty mogą występować u około 80% chorych na nowotwory poddawanych chemioterapii, którzy nie otrzymują właściwego leczenia przeciwwymiotnego.
Nowoczesne leczenie wspomagające, które obejmuje również postępowanie przeciwwymiotne, zapobiega tym niekorzystnym objawom. Lepsza jakość życia chorych na nowotwory oznacza lepsze ich funkcjonowanie w społeczeństwie i większą wolę walki z nowotworem.
Chemioterapia, nazywana potocznie wśród chorych "chemią", polega na stosowaniu leków niszczących komórki nowotworowe. Leki te działają cytotoksycznie (czyli niszcząco) nie tylko na komórki nowotworowe, ale także uszkadzają komórki prawidłowe. Efektem tego jest występowanie u chorych poddawanych chemioterapii szeregu objawów niepożądanych. Jednym z nich są nudności i wymioty, które bardzo pogarszają jakość życia pacjentów onkologicznych, a przez to niekorzystnie wpływają na ich stan psychiczny i wolę walki z nowotworem.

Czynniki ryzyka

Według danych Polskiej Unii Onkologii, bardziej zagrożone nudnościami i wymiotami są osoby, które odczuwały podobne dolegliwości podczas poprzedniego leczenia lub w przeszłości odczuwały objawy choroby lokomocyjnej. Częściej wymiotują kobiety i osoby w młodszym wieku, natomiast mężczyźni i starsi pacjenci są bardziej odporni na emetogenne (nasilające nudności) działanie chemioterapii.
Jedynie nieliczni chorzy dobrze znoszą chemioterapię i rzadko odczuwają przykre dolegliwości. Jednak większość z nich, według danych Polskiej Unii Onkologii - a jest to niemała grupa (ok. 70-90%) chorych - bardzo cierpi z powodu tychże dolegliwości. Nudności i wymioty u tych osób są tak silne, że wymagają dodatkowego leczenia przeciwwymiotnego. Warto tu dodać, że nasilenie reakcji wymiotnej po zastosowaniu chemioterapii zależy od rodzaju leku, dawki, w jakiej był zastosowany i ewentualnie od wspólnego działania leków i promieniowania jonizującego, stosowanych w ramach skojarzonego leczenia przeciwnowotworowego.
Nudności i wymioty mogą pojawiać się już podczas podawania chemioterapii i są to tzw. dolegliwości wczesne. Występują również dolegliwości późne, czyli występujące po upływie 24 godzin od podania chemioterapii. Ryzyko nudności i wymiotów po chemioterapii zależy także od takich czynników, jak: r wiek chorego r płeć r wcześniejsze leczenie przeciwnowotworowe r inne choroby towarzyszące r metody leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH