Chemioterapia w hipertermii: nowa nadzieja dla pacjentów?

Chemioterapia perfuzyjna kończynowa w hipertermii (HILP; hyperthermic isolated limb perfusion) jest technologią regionalnej chemioterapii, polegającą na podawaniu cytostatyku poprzez dostęp chirurgiczny do wyizolowanych naczyń pachowych lub udowych/biodrowych (w zależności od lokalizacji zmian nowotworowych) w krążeniu pozaustrojowym i w hipertermii na poziomie 39-42oC.

Do odsłoniętych naczyń wprowadzane są obwodowo kaniule, a przepływ dogłowowy jest zamykany. Temperatura w kończynie podczas zabiegu jest ściśle monitorowana.

Pionierskie w Polsce zabiegi operacyjne w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie u chorych na zaawansowane czerniaki kończyn (z tzw. przerzutami in transit) przeprowadza zespół Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w składzie dr med. Marcin Zdzienicki, prof. Piotr Rutkowski, dr med. Wirginiusz Dziewirski.

Zaawansowane czerniaki kończyn

Prof. Piotr Rutkowski, kierownik kliniki, zaznacza, że najczęściej stosowanym do perfuzji chemioterapeutykiem jest melfalan. Jest to metoda z wyboru w przypadku rozległych, mnogich zmian o charakterze przerzutów in transit czerniaków zlokalizowanych na kończynie. Wśród jej zalet należy wymienić możliwość zwiększenia stężenia chemioterapeutyku w tkankach perfundowanej kończyny od 10 do nawet 100 razy, w porównaniu z podaniem systemowym.

Jednocześnie powikłania ogólne są rzadkie - przeciek chemioterapeutyku do krążenia centralnego ocenia się na mniej niż 1% ogólnej dawki leku, jednak powikłania miejscowe mogą prowadzić w pojedynczych przypadkach do konieczności amputacji kończyny.

- Istnieje udowodniony wpływ HILP na poprawę długości przeżyć i przeżyć wolnych od progresji miejscowej przy zastosowaniu chemioterapii perfuzyjnej - podkreśla prof. Rutkowski.

Dodaje, że w przeglądzie systematycznym dotyczącym HILP w leczeniu chorych na zaawansowanego czerniaka obejmującym 22 badania na 2018 chorych, mediana odsetka całkowitych odpowiedzi wyniosła 58%, a mediana odpowiedzi ogółem 90%. Mediana odsetka przeżyć całkowitych (OS, overall survival) 36,5% (5-letnie OS: 30-45%), z kolei mediana przeżyć wolnych od nawrotu choroby (DFS, disease-free survival) 20 miesięcy.

Duże badania wykazują odsetek wolny od nawrotów/progresji choroby w perfundowanej kończynie na poziomie przekraczającym 50% w długotrwałej obserwacji.

Zaawansowane mięsaki tkanek miękkich

Metodę tę stosuje się również u chorych na zaawansowane mięsaki tkanek miękkich o lokalizacji kończynowej.

Zespół Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie przygotowuje się obecnie do wprowadzenia tej metody - wymaga ona dołączenia rekombinowanego czynnika martwicy nowotworów (TNF alfa) z monitorowaniem ewentualnego przecieku systemowego za pomocą radioizotopu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH