Polska Rada Ratowników Medycznych przekazała wiceministrowi zdrowia Markowi Haberowi swoje projekty dotyczące ewentualnych zmian w Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, wraz z pakietem trzech ustaw o samorządzie zawodowym ratowników medycznych w Polsce.

Spotkanie PRRM z wiceministrem odbyło się 28 lutego. - Ratownicy medyczni nie mają swojego samorządu, tak jak mają lekarze czy pielęgniarki.

W efekcie niewiele wiemy o tym, co się dzieje z ratownictwem medycznym w Polsce. Nie wiemy np., ilu ratowników się kształci - przekazał nam po spotkaniu Mateusz Komza, przewodniczący Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

Jego zdaniem, ewentualne powstanie samorządu ratowników medycznych wymaga decyzji politycznych. - Trzecia kwestia, z jaką przyjechaliśmy do ministerstwa, dotyczy zmian w systemie powiadamiania ratunkowego - mówi Mateusz Komza.

Chodzi o liczbę dyspozytorów medycznych przypadającą na liczbę mieszkańców.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych, które ma się ukazać w najbliższych dniach, jeden dyspozytor medyczny będzie przypadał na 200 tys. mieszkańców.

Zdaniem przewodniczącego PRRM, takie rozwiązanie jest dobre dla małych ośrodków, gdzie zgodnie z planowanym przelicznikiem dyspozytorów przybędzie.

Jednak w dużych miastach nowy przelicznik może spowodować zmniejszenie liczby dyspozytorów, co utrudni z nimi kontakt. - W małych dyspozytorniach będzie ich więcej, ale w dużych miastach mniej - tłumaczy planowane zmiany w systemie powiadamiania ratunkowego Mateusz Komza.

Ratownicy chcą sprawdzić, zanim zostanie wprowadzony nowy przelicznik, czy mniejsza liczba dyspozytorów w większych ośrodkach nie wpłynie negatywnie na możliwość uzyskania z nimi połączenia.

- Nie było pilotażu wdrażającego ten przelicznik. Przetestujmy najpierw to rozwiązanie - proponuje Mateusz Komza. Według przewodniczącego PRRM, resort zdrowia chce przeprowadzić taki pilotaż. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH