Umiarkowane samozadowolenie i wiara w bardziej efektywne prace Sejmu VI kadencji

W naszym raporcie oddajemy głos członkom Sejmowej Komisji Zdrowia - posłom skróconej kadencji, którzy z kolei niebawem będą ubiegali się o głosy wyborców. Prawdopodobnie z tego powodu nasi rozmówcy unikają szerszych wywodów w co bardziej kontrowersyjnych kwestiach. Jak oceniają swoje parlamentarne dokonania? Dominuje umiarkowane samozadowolenie i wiara w bardziej efektywne prace Sejmu VI kadencji...

BEATA MAŁECKA-LIBERA (PO)

Niedosyt i nadzieja

Onkolog i laryngolog, 53 lata. Wystarczyły 6 682 głosy w okręgu Sosnowiec, by zamieniła krzesło dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej na fotel w gmachu przy Wiejskiej.
"Gazeta Podatnika" podaje, że dochód posłanki osiągany w 2006 r. pochodził wyłącznie z działalności parlamentarnej (115 715 zł uposażenia i 28 928 zł diety). Dr Małecka-Libera spłaca też 57 700 zł kredytu mieszkaniowego.
Ze statystki sejmowej wynika, że stara się zapracować na poselską gażę.
Udziela się w pracach parlamentu, o czym świadczy to, iż na swoim koncie (stan z 1 września) ma:

  • 21 wystąpień

  • 45 interpelacji

  • 15 zapytań

  • 2 pytania

  • 1 oświadczenie.


Wbrew pozorom posłanka - lekarz swej aktywności nie kierowała wyłącznie na problemy wynikające z uprawianego do niedawna (czynnie) zawodu. Interpelowała m.in. w "sprawie rzetelnego przeprowadzenia procedury konkursowej miast gospodarzy Mistrzostw Europy Euro 2012" i składała zapytanie w "sprawie planowanej modernizacji sieci kolejowej w Polsce". O swojej pracy informuje ze szczegółami w internecie (www.malecka- libera.pl). Widać, że ceni sobie tę formę kontaktu z wyborcami. Ponadto zadeklarowana zwolenniczka zmiany obecnie obowiązującego powszechnego systemu ochrony zdrowia. W jednym z wywiadów mówiła, że należy "rozbić monopol NFZ".
- Jeżeli powstanie chociażby kilka ośrodków NFZ, to już między nimi zacznie się jakaś rywalizacja o świadczeniodawcę.
Tu chodzi o to, żeby była nie tylko rywalizacja między świadczeniodawcami, ale także między płatnikami. Rynek konkurencyjny wymusza nie tylko dobrą jakość usług, ale także odpowiednią cenę za tę usługę - uważa Małecka-Libera.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH