W Polsce na 181 613 zarejestrowanych lekarzy i lekarzy dentystów, lekarze po 60. roku życia to grupa 50 tys. osób. Ponad 35 tys. z nich wykonuje nadal swój zawód, brakuje jednak danych, czy lekarze seniorzy pracują, bo chcą, czy zmusza ich do tego sytuacja materialna. Wiadomo natomiast, że ich praca i obecność w systemie ochrony zdrowia mają duże znaczenie.

Andrzej Surowiecki, prezes Fundacji Lekarskiej "Pro Seniore" im. Lekarzy Polskich Poległych i Pomordowanych w Czasie II Wojny Światowej, zwraca uwagę, że obecni lekarze seniorzy to osoby pracujące w latach 60.-80. ub. wieku - w okresie, gdy pensje lekarzy były na bardzo niskim poziomie.

- Dlatego lekarze z tzw. starego portfela mają emerytury skandalicznie niskie, nawet w wysokości 900 zł. Część z nich po prostu musi pracować, żeby dorobić do emerytury. Ci, którzy z różnych względów pracować nie mogą, żyją w bardzo trudnych warunkach - mówi Rynkowi Zdrowia Andrzej Surowiecki.

Pomóżmy tym,

którzy pomagali nam

Dodaje, że zadaniem Fundacji jest zorganizowanie opieki nad lekarzami-seniorami, samotnymi i niepełnosprawnymi, w szczególności z chorobą Alzheimera. Jej hasło przewodnie to: "Pomóżmy tym, którzy pomagali nam". Andrzej Surowiecki wskazuje, że Fundacja chce trafiać do najbardziej potrzebujących, dlatego zamierza przy współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym zbadać potrzeby tej grupy.

- W województwie mazowieckim na 31 tys. lekarzy mamy 6 tys. lekarzy emerytów i rencistów. Zależy nam, by za pomocą badania socjologicznego dotrzeć do nich i określić ich status materialny. Wiemy, że część z nich, mimo bardzo niskich emerytur, radzi sobie dobrze dzięki pomocy rodziny, ale są też osoby samotne, które nie mają na kogo liczyć - wyjaśnia prezes Fundacji.

Podkreśla, że w grupie lekarzy seniorów, którzy mają trudną sytuację, jest sporo osób skromnych, które nie wyciągają ręki po pomoc, chociaż im się ona należy. Nie zawsze też o pomoc łatwo. Jako przykład Andrzej Surowiecki podaje Dom Lekarza Seniora w Warszawie.

- Minister zdrowia zmienił statut Domu Lekarza Seniora na Dom Pracownika Służby Zdrowia. Nie mam nic przeciw innym pracownikom służby zdrowia, ale ta przeznaczona dla 100 osób placówka była azylem dla lekarzy z całej Polski, a dziś zmienia się w zwykły dom opieki - wskazuje.

Nadal chcą pracować

- Chcę jednak zaznaczyć, że wśród lekarzy seniorów jest również grupa lekarzy wciąż aktywnych zawodowo, chcących pracować, czerpiących satysfakcję z życia zawodowego, dzielących się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi lekarzami czy pracujących w zakładach opiekuńczo-leczniczych, hospicjach - często nawet jako wolontariusze - mówi prezes Surowiecki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH