Centra kumulacji problemów

Z urazami wielonarządowymi związane są najtrudniejsze procedury diagnostyczno-lecznicze, jakie można sobie wyobrazić

Poziom finansowania działalności centrów urazowych nie gwarantuje, aby te ośrodki mogły sobie radzić. Świetna idea w zderzeniu z finansową rzeczywistością nieco wyblakła.

12 sierpnia br. resort zdrowia poinformował, iż każde z 14 planowanych centrów gotowe jest do przyjmowania pacjentów.

Tymczasem masowo przywożone są tam również osoby z lżejszymi urazami, choć założenia były inne.

Trzecią przyczyną co do częstości powodowania nagłych zgonów są w Polsce urazy, toteż organizacja sieci wysokospecjalistycznych ośrodków, nazwanych centrami urazowymi, ma na celu skuteczniejsze leczenie ludzi doznających urazów, m.in. w wypadkach.

W rezultacie warunki, w jakich odbywa się leczenie osób "w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego spowodowanego działaniem czynnika zewnętrznego, którego następstwem są ciężkie, mnogie lub wielonarządowe obrażenia ciała" (definicja pacjenta urazowego przyjęta w Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006 r.), zbliżą się do standardów międzynarodowych.

Zgodnie z przyjętymi założeniami

centra urazowe - płynnie łącząc szybkie postępowanie diagnostyczne z kompleksowym leczeniem w jednym, wysokospecjalistycznym szpitalu zaopatrującym mnogie i wielonarządowe obrażenia ciała - przyczyniają się do zmniejszenia powikłań, a także do obniżenia wysokiej śmiertelności i pourazowego kalectwa.

Stanowią również bazę dydaktyczną i szkoleniową dla kadry medycznej, zapewniając jej szkolenie w zakresie aktualnych światowych standardów diagnostycznych i leczniczych.

Krzysztof Suszek, dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia, mówi Rynkowi Zdrowia, że z uwagi na fakt, iż świadczenia zdrowotne są w nich udzielane interdyscyplinarnie (pacjent - w zależności od stanu jego zdrowia i oczywiście specjalistycznych oddziałów zabiegowych, znajdujących się w strukturze danego centrum urazowego - jest leczony i konsultowany w jednym szpitalu przez zespół lekarzy posiadających tytuł specjalisty z odpowiednich dziedzin medycyny), utworzenie centrów urazowych przyczynia się także do zmniejszenia kosztów leczenia i rehabilitacji pacjenta urazowego: - Również koszty wyposażenia zakładów opieki zdrowotnej oraz utrzymywania w stałej gotowości pełnej diagnostyki i zespołu specjalistów w kilkunastu szpitalach - a nie w kilkuset w całym kraju - są stosunkowo niższe. Wprowadzone rozwiązanie zapewnia optymalną, wysokiej jakości organizację świadczeń związanych z leczeniem mnogich obrażeń ciała przy minimalnym - w skali kraju - obciążeniu finansowym - dodaje dyrektor Suszek.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH