Celem terapii ma być remisja choroby

Z prof. BRYGIDĄ KWIATKOWSKĄ, kierownikiem Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, rozmawiamy m.in. o najważniejszych zagadnieniach, które zostaną poruszone podczas 35. Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych (Warszawa, 2-3 czerwca 2016 r.)

Rynek Zdrowia: - Leczenie chorób reumatycznych jest trudne. Często można jedynie złagodzić ich przebieg i odsunąć w czasie postępującą niepełnosprawność. Czy w ostatnim czasie medycyna odnotowała jakieś szczególne sukcesy na tym polu?

Prof. Brygida Kwiatkowska: - Choroby reumatyczne są chorobami przewlekłymi, a więc nieuleczalnymi, ale dzięki postępowi medycyny możemy u znacznej części pacjentów uzyskać remisję, a więc całkowite zatrzymanie postępu choroby. Warunkiem jest jak najwcześniejsze rozpoznanie danej choroby i włączenie skutecznego leczenia.

Obecnie w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji trwa badanie, w którym uczestniczą pacjenci z wczesnym zapaleniem stawów nie spełniającym kryteriów diagnostycznych żadnej konkretnej choroby reumatycznej. Analiza przebiegu choroby, wyników zmian w USG i MRI zajętych stawów i szczegółowych badań immunologicznych może umożliwić w przyszłości jeszcze wcześniejsze ustalenie rozpoznania przy braku typowych objawów klinicznych.

- Skuteczność leczenia zapalnych chorób reumatycznych w dużym stopniu uzależniona jest od tego, jak wcześnie zostaną one wykryte. Czy w diagnostyce reumatologicznej są zauważalne postępy?

- Wprowadzenie badania MRI do diagnostyki tzw. spondyloartropatii osiowych daje możliwość rozpoznania osiowej spondyloartropatii na wiele lat przed pojawieniem się typowych zmian w klasycznym badaniu radiologicznym stawów krzyżowo-biodrowych. W naszym Instytucie prowadzimy badania nad przydatnością tej metody w porównaniu do klasycznego badania RTG w diagnostyce spondyloartropatii osiowych.

Natomiast w rozpoznawaniu wczesnego reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) niezwykle przydatne są badania USG zajętych stawów, które wykrywają zapalenie błony maziowej stawów, a więc typowe cechy zapalenia w 30% większej liczbie stawów niż w badaniu przez doświadczonego lekarza. W badaniu tym możemy też wykryć zapalenie błony maziowej w obrębie ścięgien (tenosynovitis), co jest silnym predyktorem rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów jeszcze przed wystąpieniem typowego zapalenia stawów.

- W czerwcu Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji organizuje 35. już Konferencję Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych. Jednym z planowanych tematów będzie rozwój wczesnej diagnostyki chorób reumatycznych w ramach opieki koordynowanej w kontekście współpracy reumatologów z lekarzami POZ. Na czym dokładnie ta współpraca ma polegać i jakie ma dać efekty?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH