Jak w stanie Oregon kilkanaście lat temu powstawała hierarchiczna lista świadczeń refundowanych ze środków publicznych

Coś trzeba wybrać, aby finansować to z ograniczonych środków publicznych - a coś trzeba uznać za mniej ważne. Ten problem dotyczy każdego kraju. Jak więc inni zmagają się z tego rodzaju wyzwaniem? W tym oraz dwóch najbliższych wydaniach "RZ" przyjrzymy się ciekawszym modelom ustalania priorytetów zdrowotnych na świecie i podejmiemy refleksję, jak funkcjonowałyby w Polsce.
Prawidłowe ustalenie priorytetów ma zapewnić dostęp do świadczeń o największym znaczeniu dla zdrowotności społeczeństwa, co może mieć z kolei wpływ na poprawę stanu zdrowia obywateli w przyszłości. Zakrawa to na przedsięwzięcie syzyfowe, zważywszy różnorodność czynników, opinii, danych naukowych i socjologicznych, systemów, interesów różnych grup. Istnieją jednak na świecie już opracowane i działające modele oraz schematy postępowania. Warto je poznać, gdyż w naszym kraju też trzeba będzie wprowadzić pewne priorytety, ponieważ finansowanie wszystkiego dla każdego od dawna jest fikcją.

Wielka publiczna debata

W latach 80. w Oregonie, podobnie jak w innych stanach USA, nabrzmiał znacząco problem nieubezpieczonych obywateli i nieskompensowanej opieki (służba zdrowia świadczyła usługi, za które potem nie otrzymywała zapłaty od ubezpieczyciela).
W takiej sytuacji zaproponowano unikalne w tamtych czasach rozwiązanie (Oregon Medicaid Priority Setting Project, Oregon Health Plan - OHP). Miało ono na celu ocenę wartości (rozumianą jako wartość etyczną) oraz relatywnych korzyści ze świadczeń zdrowotnych. Wyznaczenie ograniczonej liczby priorytetowych świadczeń miało dać możliwość ich refundacji również pacjentom nieubezpieczonym. Pokrótce rzecz ujmując, celem było finansowanie mniejszej liczby świadczeń, za to bardziej skutecznych i naprawdę niezbędnych, skierowanych do większej liczby ludzi.
W tym celu powołano w 1989 r. Komisję Świadczeń Zdrowotnych (Health Services Commision). Wybrano 11 wolontariuszy - członków komisji (5 lekarzy, pielęgniarka, pracownik opieki społecznej oraz 4 przedstawicieli pacjentów) i przez ponad 2 lata zbierano dane niezbędne do ułożenia hierarchicznej listy świadczeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH