GIS: większość dopalaczy zawierała substancje psychoaktywne

Większość próbek dopalaczy pobranych w październiku 2010 r. zawierała substancje psychoaktywne, w niektórych przypadkach były one zakazane.

Jak poinformował Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, do tej pory przebadano część z 10 tys. próbek pobranych z dopalaczy. Badania prowadziły trzy ośrodki: Narodowy Instytut Leków w Warszawie, Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

- Tylko w kilku próbkach badanych w Warszawie i Krakowie nie wykryto żadnych substancji psychoaktywnych. W ponad 300 przypadkach wykryto substancje zakazane, które są wpisane na listę niedozwolonych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii; obrót nimi jest karalny - podkreślił rzecznik GIS, dodając, że chodzi o BZP (benzylopiperazyna), Mefedron, JWH-018 (syntetyczny kannabinoid).

- W innych przypadkach wykryto silnie działające substancje psychoaktywne, które nie są jeszcze zakazane, pochodne amfetaminy i alkaloidy kannabinoidów - powiedział Jan Bondar.

Podkreślił także, że w kilkudziesięciu próbkach pobranych z dopalaczy stwierdzono obecność leków, m.in. lidokainy i benzokainy - środków miejscowo znieczulających oraz innych o podobnym działaniu. Leki te były dodawane do produktów wziewnych, mających imitować działanie kokainy. Działanie to było nielegalne, gdyż obrót lekami jest regulowany prawnie.

Badania próbek są kontynuowane.

Włączyły się dwa kolejne ośrodki: Instytut Medycyny Pracy w Łodzi i Instytut Sportu w Warszawie.

Przypomnijmy, że na podstawie decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego, wydanej 2 października 2010 r., sanepid w asyście policji zamknął 1378 sklepów oferujących dopalacze. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH