Zmianę nazwy wymogła nie tylko ustawa o szkolnictwie wyższym

Po 58 latach nazwa Akademia Medyczna w Warszawie przeszła do historii. Od 22 marca br. uczelnia nosi miano Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Taką decyzję podjął jednogłośnie senat uczelni 25 września 2006 r.
Jednym z podstawowych powodów, jakimi kierowano się, występując z wnioskiem o zmianę nazwy, były regulacje wprowadzone nowym prawem o szkolnictwie wyższym z 2005 roku.
Ustawa ta znacząco obniżyła rangę akademii, zwiększając zarazem rangę uniwersytetów. Po raz pierwszy określono wówczas kryteria, jakie muszą spełniać uczelnie noszące nazwę: "uniwersytet", "politechnika" i "akademia".

Chlubna historia

- Warszawski Uniwersytet Medyczny to chlubna historia, znakomita kadra naukowa. Absolwenci naszej uczelni to wysoko wykwalifikowani specjaliści cenieni nie tylko w kraju, ale również za granicą. Nowa nazwa podkreśla uniwersytecki poziom kształcenia i badań naukowych w naszej uczelni. Odwołuje się do jej uniwersyteckiej tradycji oraz podkreśla związki z regionem, z którego się wywodzimy i na rzecz którego pracujemy. Od roku 2008 nasi absolwenci będą kończyli Warszawski Uniwersytet Medyczny - podkreśla rektor WUM prof. dr hab. Leszek Pączek.
- Akademia Medyczna w Warszawie spełnia, stawiane uniwersytetom, wymogi ustawowe dotyczące liczby uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora. Prawo do nadawania tytułu doktora nauk medycznych w zakresie medycyny posiadają trzy wydziały WUM, biologii medycznej - dwa wydziały, stomatologii - jeden wydział oraz jeden wydział może nadawać tytuł doktora nauk farmaceutycznych - informuje Marta Wojtach, rzecznik WUM.
- Zmiana nazwy jest istotna również ze względu na prestiż uczelni za granicą. W Europie słowo "akademia" nie zawsze oznacza uczelnię wyższą. Dlatego też od dawna w języku angielskim stosowana jest nazwa "Medical University of Warsaw".

Jubileusz

W 2009 roku uczelnia obchodzić będzie 200-lecie akademickiego nauczania medycyny na Mazowszu. W 1809 roku lekarze: August Wolff, Jacek Dziarkowski, Józef Czekierski, Franciszek Brandt oraz asesor farmacji Józef Celiński postanowili założyć szkołę lekarsko-chirurgiczną i już 7 października tegoż roku Izba Edukacyjna Księstwa Warszawskiego zorganizowała Wydział Akademicko- Lekarski Warszawski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH