Budujmy reprezentację świadczeniodawców

Rozmowa w Wiktorem Wolfsonem, przewodniczącym Zarządu Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska

Rynek Zdrowia: - Jednym z kilku postulatów Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska jest zrzeszanie się podmiotów medycznych w reprezentatywnych organizacjach, które uprawnione będą do podejmowania negocjacji z płatnikiem. Czemu służyć ma takie rozwiązanie? Przecież i tak każda placówka kontraktuje świadczenia osobno.

Wiktor Wolfson: - Chcielibyśmy wykorzystać potencjał i doświadczenia zdobyte w ciągu 10 lat działalności naszego związku. Oczywiście, każdy podmiot kontraktuje samodzielnie, jednak widzimy, że możemy i powinniśmy stworzyć realną przeciwwagę dla Narodowego Funduszu Zdrowia.

Aby tak się stało, uznaliśmy, że należy opracować własny model zrzeszania się i reprezentacji świadczeniodawców w Związku Pracodawców, pozwalający nam na aktywne rzecznictwo interesów pacjentów oraz świadczeniodawców.

Fundusz, jako monopolista, może nami manipulować w wygodny dla siebie sposób, np. rozwiązując w dowolnym momencie umowy, zaskakując narzucaniem kolejnych wymogów czy dowolnie interpretując zapisy kontraktu. Dlatego zamierzamy zbudować silną reprezentację świadczeniodawców, z której potencjałem i wiedzą dotyczącą funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, decydenci powinni się liczyć na etapie tworzenia nowych regulacji i rozporządzeń. Chcemy być partnerem w dyskusji nad kształtem opieki zdrowotnej w kraju.

Aby modernizować system ochrony zdrowia, należy zacząć od podstawowych zagadnień, takich jak: rzetelne opracowanie kosztów świadczeń medycznych, zawartość koszyka usług gwarantowanych czy wzrost finansowania. Krótko mówiąc - zależy nam, aby wprowadzić przejrzyste i obiektywne zasady współpracy, stwarzające stabilne i przewidywalne warunki funkcjonowania systemu zarówno dla pacjentów, jak i świadczeniodawców.

Pierwszym krokiem do budowania wspomnianego nowego modelu zrzeszania się świadczeniodawców jest cykl konferencji organizowanych przez nasz Związek. Tematyka konferencji obejmuje kwestie zarządzania podmiotami leczniczymi, jakości, informatyzacji, polityki lekowej. Szczególnie ważnym elementem konferencji są dyskusje panelowe, w trakcie których przedstawiciele różnych instytucji związanych z sektorem ochrony zdrowia debatują nad rozwiązaniami usprawniającymi system.

Powstaje dzięki temu szereg postulatów wyrażających opinie środowisk medycznych, które następnie przekazywane są do wiadomości decydentów.

Podczas ostatniej, czerwcowej konferencji jednym z wypracowanych postulatów był ten dotyczący konieczności zrzeszania się podmiotów medycznych w reprezentatywnych organizacjach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH