Budujemy programy i sieć edukatorów

Rozmowa z MAŁGORZATĄ STELMACH, prezes zarządu Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet

Rynek Zdrowia: - Programy realizowane przez Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet adresowane są do kobiet w różnym wieku i różnych sytuacjach zdrowotnych.

Małgorzata Stelmach: - Kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych jest ważne na przestrzeni całego życia, dlatego budujemy programy adresowane do bardzo różnych grup odbiorców. Program edukacyjny "Wybierz życie - pierwszy krok" dotyczący profilaktyki zakażeń HPV i raka szyjki macicy skierowany jest już do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zarówno do dziewcząt, jak i chłopców.

Temat ten dotyka zagadnień z obszaru życia intymnego. Wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony głównie podczas kontaktów seksualnych, dlatego i dziewczęta, i chłopcy muszą być świadomi, jakie zachowania prowadzą do ryzyka zakażenia oraz potencjalnych konsekwencji, czyli zagrożenia rakiem szyjki macicy.

- W jaki sposób Fundacja dociera z edukacją do młodych ludzi?

- W ramach programu budujemy sieć edukatorów. Pracujemy w ścisłym partnerstwie z wojewódzkimi i powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi oraz nauczycielami ze szkół ponadgimnazjalnych, k tórych przygotowujemy do prowadzenia zajęć z młodzieżą i wyposażamy w materiały edukacyjne, by mogli przekazać rzetelną wiedzę kolejnym rocznikom pierwszoklasistów. Dzięki współpracy i wystandaryzowanej metodzie udało się od 2009 r. dotrzeć z edukacją do ponad miliona uczniów.

Z Fundacją współpracuje ponad 2200 szkół z 11 województw, mamy ponad 2300 osób wyszkolonych przez nas i inspekcję sanitarną. Edukujemy młodzież w zakresie profilaktyki zakażeń brodawczakiem ludzkim, ale też zachęcamy ją, żeby zainteresowała się zdrowiem swoich mam i innych kobiet w rodzinach. Aby to, czego nauczyli się na zajęciach w szkole na temat HPV oraz znaczenia prawidłowo i regularnie wykonywanej cytologii - przekazywali dorosłym kobietom, stając się w ten sposób liderami profilaktyki w swoich domach.

- Program edukacyjny "Nie płać za błędy - zapobiegaj" skierowany jest do specyficznego środowiska - kobiet i dziewcząt zagrożonych wykluczeniem społecznym. Próżno szukać wyróżnienia tej grupy wśród adresatów programów prozdrowotnych...

- To prawda, tymczasem wszystkie dane pokazują, że im niższy status socjoekonomiczny, tym gorszy stan zdrowia. Adresatki tego programu to często kobiety, które ostatni raz miały kontakt z ginekologiem np. przy ostatnim porodzie 20-30 lat temu, albo z rożnych przyczyn nie mają możliwości dotrzeć na badania profilaktyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH