Nowe warunki ustalania cen leków - krzywdzące dla krajowego przemysłu

Ustawa refundacyjna słusznie likwiduje patologie na rynku leków, np. niejawne rabaty i tzw. leki za grosz, co będzie sprzyjać otwartej i uczciwej konkurencji cenowej.

Zasadniczym błędem ustawy jest brak regulacji popytu na leki (popyt generuje recepta wystawiana przez lekarza) w postaci zaleceń terapeutycznych (tzw. receptariusz) i mechanizmów jego kontroli.

Odpowiedzialność za przekroczenie 17% budżetu NFZ w wydatkach na leki ponosić mają wytwórcy leków. Projekt ustawy nakłada na nich quasi-podatek, polegający na zwrocie części przychodów w przypadku przekroczenia tej wysokości budżetu.

Ponadto obciąża się przedsiębiorców dodatkowym podatkiem w wysokości 3% rocznego przychodu z tytułu objęcia refundacją leku uzyskanego, co jest zdecydowanie działaniem antyrynkowym.

Krzywdzące dla krajowego przemysłu farmaceutycznego są korzystniejsze warunki ustalania cen produkowanych przez zagraniczne koncerny leków, którym wygasły patenty. Cena leku generycznego musi być o 25% niższa od oryginalnego, a cena każdego następnego leku obejmowanego refundacją nie może być wyższa od urzędowej ceny zbytu odpowiednika wyznaczającego podstawę limitu finansowania.

Ze zdziwieniem stwierdzamy, że projektodawca buduje kosztowne struktury rozpatrywania wniosków refundacyjnych leków będących odpowiednikami leków oryginalnych, obciążając przy tym niepotrzebnymi kosztami ich producentów. Zgodnie z zaleceniami KE, leki generyczne powinny automatycznie trafiać na listy refundacyjne - jeśli są już tam leki oryginalne, których są odpowiednikami. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH