W Zachodniopomorskiem ubolewają, że rządowy plan B nie przewiduje wsparcia dla samorządów, które potrafiły uchronić swoje szpitale przed pętlą zadłużenia

Zdecydowana większość szpitali w woj. zachodniopomorskim nie ugina się pod szczególnym ciężarem zadłużenia. Marszałkowskie placówki mają w sumie ok. 1,7 mln zł wymagalnych zobowiązań. Łącznie zadłużenie kilkunastu powiatowych placówek nie przekracza 100 mln zł. To wszystko "drobiazg", w porównaniu np. z jednym Szpitalem Wojewódzkim w nie tak odległym Gorzowie, który ma ponad 200 mln zł długu. Głównym wyzwaniem stojącym przed zachodniopomorskim lecznictwem stacjonarnym nie jest więc dziś zawieranie rozpaczliwych ugód z wierzycielami.

Najważniejsze cele, które powinny realizować samorządy i dyrekcje szpitali w tym województwie, to stworzenie optymalnej struktury oddziałów i łóżek oraz przeprowadzenie przekształceń tam, gdzie sprzyjać będą lepszemu zarządzaniu placówkami.

Szczecińskie fuzje

Samorząd woj. zachodniopomorskiego jest obecnie organem założycielskim dla 16 SPZOZ-ów (w tym 13 stacjonarnych zakładów opieki zdrowotnej). W 2008 roku przeprowadzono w Szczecinie dwie, głośne także w mediach, fuzje placówek.

Najpierw połączono szczeciński Szpital Miejski im. K. Boromeusza (organem założycielskim była gmina) z marszałkowskim SPSZOZ-em Zdroje na szczecińskim prawobrzeżu.

- W wyniku tej konsolidacji przestał istnieć zadłużony Szpital Miejski, a gmina przekazała samorządowi wojewódzkiemu środki na dofinansowanie budowy oddziału opieki długoterminowej oraz adaptacji oddziału internistycznego, a także na dopłatę do świadczeń opieki długoterminowej w Zdrojach - informuje Marek Hok, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Dotychczas z miejskiej placówki przeniesiono na prawobrzeże oddziały: ginekologiczno-położniczy, noworodkowy i urologiczny. Inne oddziały (interna, laryngologia, opieka długoterminowa oraz intensywna terapia), a także poradnie - zostaną na razie w dotychczasowej lokalizacji przy ul. Wyzwolenia. Tak będzie do czasu przygotowania bazy lokalowej na terenie szpitala w Zdrojach, tj. do końca lipca br.

Także w ubiegłym roku dokonano połączenia dwóch innych szczecińskich szpitali, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa: Wojewódzkiego Zakładu Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Specjalistycznego Szpitala im. prof.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH